200 tysięcy rosyjskich paszportów dla mieszkańców Donbasu

Konflikt w Donbasie trwa od 2014 rokupresident.gov.ua

Prawie 200 tysięcy paszportów Rosji wydano w ubiegłym roku mieszkańcom Donbasu na wschodzie Ukrainy - poinformowała rosyjska agencja TASS, powołując się na źródła w rosyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych. W Donbasie od kwietnia 2014 roku trwa konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami.

Agencja TASS przekazała, że z liczby około 200 tysięcy mieszkańców ukraińskiego Donbasu, którzy otrzymali rosyjskie paszporty, 136 tysięcy to mieszkańcy samozwańczych republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, natomiast około 60 tysięcy - mieszkańcy innych rejonów Donbasu. "232 wnioski zostały odrzucone" - podała agencja TASS.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy

W kwietniu ubiegłego roku prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował, że obywatelstwo jego kraju będzie przyznawane mieszkańcom tak zwanych republik ludowych w Donbasie, czyli terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

W lipcu Putin podpisał dekret, zgodnie z którym uproszczony tryb uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego rozszerzył się na Ukraińców, którzy znajdują się obecnie na terytorium Rosji, a wcześniej mieszkali w Donbasie.

Ukraińska dyplomacja oświadczyła wówczas, że decyzja Kremla o uproszczonym przyznawaniu obywatelstwa mieszkańcom obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie jest nie tylko otwartą ingerencją w jej sprawy wewnętrzne, ale i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł w 2014 roku, po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, TASS

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: