Konflikt Rosja-Ukraina. Prezydent Wołodymyr Zełenski o możliwej eskalacji konfliktu

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że dalsza eskalacja napięcia z Rosją jest możliwa, ale nie należy panikować. Dodał, że największym zagrożeniem dla jego kraju jest destabilizacja wewnętrzna, w tym kryzys gospodarczy.

- Nie uważam, by obecnie sytuacja była bardziej napięta niż wcześniej. Za granicą panuje przekonanie, że tutaj toczy się wojna. Tak nie jest - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Nie mówię, że eskalacja jest niemożliwa, ale nie potrzebujemy tej paniki - dodał. Powiedział również, że takie właśnie stanowisko przekazał prezydentowi USA Joe Bidenowi podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej.

Zełenski stwierdził, że "jeśli Rosja komunikuje, że jest za rozmowami z Mińskiem i nie zamierza atakować Ukrainy, to zdecydowanie może pokazać kroki, które potwierdzają te słowa". - Po co tylu żołnierzy i tak częste szkolenia? Rosja mówi, że ma potężną armię. Ale dlaczego tutaj, przy naszych granicach? Żeby nas zastraszyć? Co to za masochizm? My się nie boimy. Tu żyją ludzie - oświadczył.

Zełenski: NATO jest jedynym twardym gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy

Zełenski podkreślił, że największym zagrożeniem dla Ukrainy jest próba zdestabilizowania tego kraju od wewnątrz, w tym poprzez kryzys gospodarczy. Ukraina stabilizuje kurs hrywny rezerwami walutowymi, ale potrzebuje od Zachodu wsparcia wojskowego, politycznego i ekonomicznego. Wyjaśnił, że na samo ustabilizowanie ukraińskiej gospodarki potrzeba 4-5 miliardów dolarów.

CZYTAJ RAPORT: ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

NATO jest jedynym twardym gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy, ale również wschodni członkowie Sojuszu są narażeni na cyberataki i inne formy zastraszania ze strony Rosji - powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że jeżeli wybuchnie pełnoskalowy konflikt z Rosją, dotknie on również graniczne państwa Sojuszu.

Prezydent Ukrainy oskarżył również Wielką Brytanią o przyzwalanie na pranie w tym kraju brudnych pieniędzy przez Rosjan oraz przymykanie oka na oligarchów wyprowadzających pieniądze z krajów takich jak Ukraina czy Kazachstan.

Zełenski skrytykował również Niemcy za przedkładanie interesów gospodarczych z Rosją, takich jak gazociąg Nord Stream 2, nad bezpieczeństwo i integralność terytorialną Ukrainy. 

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: