Nie widzę podstaw, by oczekiwać porozumienia w tej sprawie przed wyborami prezydenckimi w USA - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Dyplomata wypowiedział się na temat dwustronnego układu New START o ograniczeniu zbrojeń strategicznych, który obowiązuje do lutego 2021 roku.
Siergiej Riabkow powiedział w środę agencji TASS, że nie są także planowane przed wyborami [w USA - przyp. red.] osobiste kontakty z przedstawicielem amerykańskiego prezydenta do spraw kontroli zbrojeń Marshallem Billingslea. Rosyjski dyplomata nie wykluczył natomiast rozmów w innym formacie, na przykład telekonferencji.
- Rosja nie widzi podstaw, by Waszyngton wysyłał publiczne sygnały o tym, że jest bliski porozumienia z Moskwą w sprawie porozumienia o kontroli zbrojeń strategicznych - oświadczył Riabkow.
CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie "gotowi do przedłużenia traktatu New START"
"Propozycja nie do przyjęcia"
Układ New START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.
Układ wygaśnie w lutym 2021 roku, jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia. We wtorek USA poinformowały, że w sprawie przyszłych losów układu "co do zasady istnieje porozumienie na najwyższym szczeblu" pomiędzy rządami dwóch państw.
- Poinformowaliśmy Rosję, że jesteśmy gotowi do przedłużenia traktatu New Start na pewien okres, pod warunkiem, że w zamian ona zgodzi się na ograniczenie lub zamrożenie swojego arsenału nuklearnego. Jesteśmy gotowi zrobić to samo - powiedział we wtorek Marshall Billingslea.
Według niego USA są gotowe do podpisania nowego porozumienia, "lecz Moskwa również musiałaby zademonstrować wolę polityczną i postąpić podobnie jak USA".
Komentując tę wypowiedź Riabkow powiedział we wtorek, że "jest to propozycja nie do przyjęcia".
Redukcja arsenału broni strategicznej
Układ New START w szczególności mówi o tym, że w ciągu siedmiu lat od jego wejścia w życie i później arsenał broni strategicznej po każdej ze stron nie powinna przekraczać 700 rozmieszczonych wyrzutni balistycznych pocisków międzykontynentalnych (ICBM), pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM) i ciężkich bombowców strategicznych.
Ponadto do 1550 miała zostać ograniczona liczba rozmieszczonych głowic nuklearnych. W latach 1991-2009 obowiązywał układ START, podpisany jeszcze pomiędzy USA i ZSRR.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji