Ministerstwo sprawiedliwości Rosji umieściło Radio Swoboda - rosyjską redakcję Radia Wolna Europa-Radia Swoboda - na swojej liście mediów "pełniących funkcję zagranicznego agenta". Wcześniej redakcja zarejestrowała się w Rosji jako podmiot prawny.
Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w środę, że w wykazie "mediów-zagranicznych agentów" zarejestrowana została "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Radio Wolna Europa/Radio Swoboda". Jest też na niej Radio Swoboda jako firma, zgodnie z wcześniejszą decyzją resortu.
Siostrzane projekty również na liście
Za "zagranicznego agenta" RFE/RL została uznana przez resort sprawiedliwości w 2017 roku, wraz z kilkoma związanymi z rozgłośnią projektami medialnymi: kanałem telewizyjnym Nastojaszczeje Wriemia, Radiem Swoboda w języku tatarskim oraz portalami internetowymi: Sibir.Realii, Idel.Realii, Kavkaz.Realii i Krym.Realii, a także portalem Faktograf. W 2019 roku w rejestrze umieszczony został kolejny projekt RFE/RL - Siewier.Realii. 1 lutego minął termin, do którego media zagraniczne uznane za "zagranicznych agentów" miały zarejestrować w Rosji swój podmiot prawny. Radio Swoboda informowało, że przekazało do służb podatkowych odpowiednie dokumenty, tak aby spełnić te wymogi. Zapowiadało, że nie będzie w Rosji rejestrować osobnych podmiotów prawnych dla każdego projektu medialnego, lecz tylko jeden taki podmiot.
Oprócz rosyjskiej redakcji RFE/RL i jej projektów za "zagranicznego agenta" uznana została w 2017 roku również rozgłośnia Głos Ameryki, także finansowana z funduszy Stanów Zjednoczonych i przeznaczona dla odbiorców rosyjskojęzycznych.
"Zagraniczni agenci" w Rosji
W Rosji obowiązuje od 2012 roku ustawa o organizacjach pozarządowych "pełniących funkcje zagranicznego agenta". Za takie uznawane są organizacje uczestniczące w życiu politycznym i otrzymujące dofinansowanie z zagranicy. W 2017 roku Rosja przyjęła analogiczną ustawę pozwalającą nadawać status "zagranicznego agenta" mediom.
2 grudnia 2019 roku prezydent Władimir Putin podpisał kolejną ustawę, która pozwala uznać za "zagranicznych agentów" osoby fizyczne współpracujące z mediami uznanymi za "agentów" bądź rozpowszechniające ich materiały.
Ustawę skrytykował Parlament Europejski, który wezwał Rosję do natychmiastowego uchylenia tego prawa i dostosowania istniejącego ustawodawstwa do rosyjskiej konstytucji oraz prawa międzynarodowego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Petr Kadlec/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)