Pierwsze przypadki zakażenia nowym wirusem ptasiej grypy. "Pokonał barierę międzygatunkową"

Autor:
mp//now
Źródło:
PAP
U łabędzi w Pucku potwierdzono ptasią grypę
U łabędzi w Pucku potwierdzono ptasią grypęTVN24
wideo 2/4
TVN24Potwierdzono u łabędzi ptasią grypę

Potwierdziliśmy pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka nowym wirusem ptasiej grypy A(H5N8) - poinformował rosyjski Rospotriebnadzor, urząd chroniący prawa konsumentów, również w sferze zdrowia. Jak przekazała szefowa urzędu, zakażeni to pracownicy fermy drobiu.

Jak poinformowała szefowa urzędu Anna Popowa, wirusem zakaziło się w grudniu siedmiu pracowników fermy na południu Rosji. - Wirus nie przenosi się na razie z człowieka na człowieka. Na razie zaobserwowaliśmy, że może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową - powiedziała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Popowa zaznaczyła, że jest to pierwszy na świecie potwierdzony przypadek zakażenia się ludzi nowym szczepem wirusa A(H5N8). Przenoszenia się wirusa pomiędzy ludźmi dotąd nie zaobserwowano, jednak - jak zaznaczyła urzędniczka - "czas pokaże, na ile szybko kolejne mutacje będą w stanie pokonać i tę barierę".

"Przebieg choroby był łagodny"

- Wszystkie siedem osób czuje się dobrze, przebieg choroby był łagodny - przekazała Popowa. U wszystkich tych pacjentów zaobserwowano "reakcję immunologiczną na wirusa".

Rosja przekazała informację o pierwszym przypadku zakażenia się nowym wirusem przez człowieka do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak dodała Popowa, rosyjscy naukowcy z centrum badawczego Rospotriebnadzoru Wektor umieścili dane na temat wirusa A(H5N8) w międzynarodowej bazie GISAID.

Autor:mp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości