Spadła liczba więźniów rosyjskich kolonii karnych. Przyczyną może być wojna

Źródło:
PAP

Niezależny rosyjski portal Mediazona przekazał, że liczba osadzonych w rosyjskich koloniach karnych spadła w 2022 roku o 17 tysięcy. Ani najemnicza Grupa Wagnera, ani resort obrony Rosji nie informowały, ilu skazańców wysłano do walk na Ukrainę.

Rosyjskie służby więzienne od stycznia nie uaktualniają danych dotyczących liczby więźniów, które pozwalałyby na ocenienie skali ich werbunku na wojnę - podkreśla niezależny rosyjski portal Mediazona.

Dziennikarze dotarli jednak do informacji na stronach internetowych 35 regionalnych wydziałów służb więziennych. Według tych zestawień do początku 2023 roku liczba osadzonych w koloniach karnych na tych obszarach spadła o 17 tysięcy.

Czytaj także: Krytyk Kremla Władimir Kara-Murza został skazany na 25 lat w kolonii karnej o surowym rygorze>>>

Spadek liczby więźniów może być związany z werbunkiem na wojnę

Mediazona sugeruje, że spadek liczby więźniów może być związany z werbunkiem na wojnę. Jak dodaje, najwięcej osób mogło zostać zwerbowanych w obwodach samarskim, czelabińskim, kirowskim oraz w Tatarstanie. Portal zaznacza jednak, że tę wersję nie zawsze potwierdzają dane statystyczne. W Kraju Krasnodarskim i w obwodzie jarosławskim, gdzie prowadzono aktywny werbunek, liczba więźniów według oficjalnych danych w ciągu roku prawie się nie zmieniła.

Informacje o tym, że więźniowie w Rosji werbowani są do walk przeciwko Ukrainie, pojawiły się latem ubiegłego roku. Według organizacji pozarządowej Ruś Siedząca do zimy zwerbowano około 50 tysięcy ludzi - przypomina portal Meduza.

Autorka/Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jonas Petrovas / Shutterstock.com