Magazyny z Shahedami zniszczone. Ukraińcy publikują dowody

Źródło:
Obozrewatel, NV, tvn24.pl
Atak dronów Shahed na Charków. Nagranie archiwalne
Atak dronów Shahed na Charków. Nagranie archiwalne Prokuratura w Charkowie/TVN24
wideo 2/9
Atak dronów na Charków, wśród ofiar dzieci. Nagranie z 10 lutego Prokuratura w Charkowie/TVN24

Siły ukraińskie opublikowały zdjęcia satelitarne, które mają potwierdzać zniszczenie magazynów z dronami Shahed w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Irańskie bezzałogowce kamikadze są wykorzystywane przez armię rosyjską do regularnych ataków na Ukrainę.

"Nowe zdjęcia satelitarne potwierdzają zniszczenie w nocy z 20 na 21 czerwca miejsc składowania i przygotowania do użycia wrogich dronów Shahed, obiektów, gdzie były prowadzone szkolenia z obsługi bezzałogowców oraz punktów kontroli ich lotów" - przekazały w niedzielę nad ranem siły ukraińskie.

Do ataku na magazyny z Shahedami miało dojść w nocy z 20 na 21 czerwca. O tym poinformował w piątek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, podkreślając, że "siły obronne Ukrainy z powodzeniem uderzyły w miejsca składowania dronów Shahed-136 zlokalizowane na terytorium Kraju Krasnodarskiego". Sztab przekazał również, że "w wyniku działań bojowych odnotowano serie eksplozji i pożar".

Dron Shahed. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Poligon w Jejsku

Resort obrony w Moskwie raportował wcześniej, że w w nocy z 20 na 21 czerwca nad Krajem Krasnodarskim zostało "zestrzelonych" ponad 40 ukraińskich bezzałogowców.

Według źródeł kijowskiego portalu Obozrewatel, w wyniku zmasowanego ataku został trafiony między innymi poligon ośrodka szkoleniowego w Jejsku, skąd Rosjanie wystrzeliwują Shahedy na Ukrainę. Na obszarze tym - jak podkreślali rozmówcy serwisu - znajduje się także magazyn irańskich dronów, a ich operatorzy mieszkają w koszarach. Na poligonie zarejestrowano kilka eksplozji" - napisał wcześniej Obozrevatel.

Siły rosyjskie używają irańskich dronów kamikadze Shahed do regularnych ataków na Ukrainę.

Irański dron kamikadze Shahed-136PAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:tas

Źródło: Obozrewatel, NV, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GoogleMaps

Tagi:
Raporty: