Rosyjskie władze chcą oskarżyć legendarnego szachistę

Źródło:
Reuters
Kasparow: jestem w stanie dać sobie rękę uciąć, że Putin zniknie, bo dyktator nie przeżyje w próżni legitymizacji
Kasparow: jestem w stanie dać sobie rękę uciąć, że Putin zniknie, bo dyktator nie przeżyje w próżni legitymizacjiTVN24 BIS
wideo 2/7
Kasparow: jestem w stanie dać sobie rękę uciąć, że Putin zniknie, bo dyktator nie przeżyje w próżni legitymizacjiTVN24 BIS

Były szachowy mistrz świata Garri Kasparow, który dziesięć lat temu uciekł z Rosji w obawie przed prześladowaniami, może zostać oskarżony w Rosji o naruszenie kremlowskiego prawa dotyczącego "zagranicznych agentów" - podała agencja prasowa TASS.

Jak informuje TASS, rosyjskie służby twierdzą, że istnieją "wszelkie powody", aby oskarżyć Kasparowa. Jeśli sprawa zostanie wszczęta, zaciekłemu krytykowi Kremla może grozić do dwóch lat więzienia lub grzywna.

Kasparow został dodany przez Kreml na listę zagranicznych agentów niedługo po tym, jak rozpoczęła się pełnoskalowa wojna w Ukrainie w 2022 roku.

Garri Kasparow na Campusie Polska PrzyszłościPAP/Tomasz Waszczuk

Przepisy o zagranicznych agentach

Zgodnie z rosyjskim prawem zagraniczny agent to osoba, która otrzymuje wsparcie od obcych państw lub znajduje się pod zagranicznym wpływem i jest zaangażowana w działalność polityczną w Rosji.

Ustawa o zagranicznych agentach, szeroko potępiana przez Unię Europejską i USA, wymaga od każdego, kto zostanie zidentyfikowany jako mający zagraniczne wsparcie lub będący pod zagranicznym wpływem, zarejestrowania się w ministerstwie sprawiedliwości i zadeklarowania się jako zagraniczny agent.

Autorka/Autor:ads//mrz

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Waszczuk