Prezydent o sytuacji w Rosji: odbyliśmy konsultacje z premierem i MON, a także z sojusznikami

Źródło:
PAP
Andrzej Duda o sytuacji w Rosji: przebieg wydarzeń jest na bieżąco monitorowany
Andrzej Duda o sytuacji w Rosji: przebieg wydarzeń jest na bieżąco monitorowanyTVN24
wideo 2/35
Andrzej Duda o sytuacji w Rosji: przebieg wydarzeń jest na bieżąco monitorowanyTVN24

"Przebieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą jest na bieżąco monitorowany" - poinformował w sobotę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, rano tego dnia odbył konsultacje z premierem, resortem obrony narodowej i sojusznikami w sprawie buntu Jewgienija Prigożyna i jego najemniczej Grupy Wagnera, do którego doszło w Rosji. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że w tej sprawie odbyły się też konsultacje rządowe z udziałem wicepremiera i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MON i MSWiA.

W piątek lider współpracującej z rosyjskimi wojskami w inwazji na Ukrainę najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn przekazał, że oddziały regularnej rosyjskiej armii zaatakowały obóz najemników, co skutkowało licznymi ofiarami śmiertelnymi. Oznajmił, że zamierza "przywrócić sprawiedliwość" w siłach zbrojnych i wezwał, by nie okazywać mu sprzeciwu.

W sobotę rano poinformował, że jego oddziały weszły z Ukrainy do Rosji i że znajduje się w sztabie Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem, oczekując tam na przybycie ministra obrony Siegieja Szojgu oraz szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa. Zagroził, że w przeciwnym razie wagnerowcy "pójdą na Moskwę". Jak podała agencja Reutera, wagnerowcy przejęli również kontrolę nad obiektami wojskowymi w Woroneżu.

CZYTAJ TAKŻE: Putin w przemówieniu o Prigożynie, "zdradzie" i "ciosie w plecy". "Zrobię wszystko, by obronić Rosję"

Andrzej Duda: przebieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą jest na bieżąco monitorowany

Na tę sytuacje zareagował w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. "W związku z sytuacją w Rosji odbyliśmy dziś rano konsultacje z Premierem i MON, a także z Sojusznikami. Przebieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą jest na bieżąco monitorowany" - napisał na Twitterze.

O konsultacjach rządowych poinformował również rzecznik rządu Piotr Mueller. "Polskie służby wraz z sojusznikami na bieżąco monitorują sytuację w Rosji. W tej sprawie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał dzisiaj z Prezydentem Andrzejem Dudą. Odbyły się także konsultacje rządowe z udziałem premiera J. Kaczyńskiego oraz ministrów MON i MSWiA" - przekazał w mediach społecznościowych.

Później Mueller przekazał też, że premier "przeprowadza dalsze konsultacje w sprawie aktualnej sytuacji w Rosji". "Rozmawiał dzisiaj m. in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem" - napisał na Twitterze.

Później także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera napisał, iż "polskie siły zbrojne są w stałej gotowości od lutego 2022 r. i jej poziom nie został zmieniony w reakcji na ostatnie wydarzenia". "Monitorujemy sytuację wraz z sojusznikami i traktujemy to jako wewnętrzną sprawę Rosji - napisał w mediach społecznościowych" - dodał.

"MSZ z uwagą obserwuje rozwój sytuacji w Rosji oraz prowadzi bieżące konsultacje z kluczowymi sojusznikami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozostaje w nieustannym kontakcie z Ambasadą RP w Moskwie" - napisał natomiast polski resort dyplomacji na Twitterze.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: