"Rosja będzie wolna". Moskwa pożegnała Borysa Niemcowa

[object Object]
Niemcow został pochowany na Cmentarzu Trojekurowskim tvn24
wideo 2/19

Tysiące ludzi przyszły do Muzeum i Centrum Społecznego im. Andrieja Sacharowa w Moskwie, aby pożegnać Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, zastrzelonego w piątek późnym wieczorem przed Kremlem. Z Centrum Sacharowa trumna z ciałem Niemcowa została przewieziona na Cmentarz Trojekurowski.

CZYTAJ RELACJĘ Z POGRZEBU NIEMCOWA

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w moskiewskim Centrum Sacharowa. W tym symbolicznym dla rosyjskiej opozycji miejscu na widok publiczny wystawiona została otwarta trumna z ciałem polityka. Ostatni hołd oddali mu politycy, dyplomaci, obrońcy praw człowieka, twórcy kultury, naukowcy i zwykli mieszkańcy Moskwy.

W imieniu rządu Rosji zamordowanego przywódcę opozycji pożegnali wicepremierzy Arkadij Dworkowicz i Siergiej Prichodźko. Do Centrum Sacharowa przybyła też Natalia Timakowa, sekretarz prasowa premiera Dmitrija Miedwiediewa i przewodniczący Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow. - Zabiła go atmosfera nienawiści. Musimy to powstrzymać. Wspólnie: władze i społeczeństwo - oświadczył Fiedotow.

Kolejka na ponad kilometr

Głowę nad trumną Niemcowa pochylili również wdowa po pierwszym pokomunistycznym prezydencie Borysie Jelcynie, Naina, były premier Rosji Siergiej Kirijenko, a także byli wicepremierzy - Anatolij Czubajs, Oleg Sysujew, Aleksiej Kudrin i Grigorij Jawliński. Ten ostatni oznajmił, że "nie ma przyszłości kraj, w którym zabijani są tacy ludzie".

Przy trumnie - obok najbliżej rodziny Niemcowa, w tym jego matki, 87-letniej Diny Ejdman - czuwali najbliżsi sojusznicy polityczni Niemcowa, w tym były premier Rosji Michaił Kasjanow i lider ruchu Solidarność Ilja Jaszyn. Kolejka chcących oddać hołd zamordowanemu politykowi ciągnęła się na ponad kilometr.

"Wierzył w Rosję otwartą na świat"

W imieniu Unii Europejskiej tragicznie zmarłego opozycjonistę pożegnał jej ambasador w FR Vygaudas Uszackas. Określił on Niemcowa jako wybitnego polityka, patriotę Rosji i przyjaciela Unii Europejskiej. - Wierzył w Rosję otwartą na świat. Był politykiem przez duże 'P' - powiedział Uszackas. W Centrum Sacharowa zjawili się również ambasadorowie poszczególnych państw członkowskich UE.

W uroczystościach uczestniczył również ambasador USA w Rosji John F. Tefft wskazał na ogromny szacunek, jakim tego opozycyjnego polityka darzyli prezydent Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry. Amerykański dyplomata ocenił, że Niemcow "reprezentował to, co najlepsze w Rosji".

Odmowa wjazdu

Głowę nad trumną Niemcowa pochylili też były premier Wielkiej Brytanii John Major i urzędujący minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius. Szef dyplomacji litewskiej podkreślił, że zamordowany polityk wierzył w Rosję. - Mówił, że w Rosji reformy są nieodwracalne, jeśli nie zaczną strzelać. Można zabić człowieka, ale nie można zabić dążenia do wolności - powiedział Linkevicius.

Polski rząd reprezentował wiceszef MSZ Konrad Pawlik, przedstawicielem prezydenta RP był jego doradca Jan Lityński. Na czele polskiej delegacji miał stać marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, jednak odmówiono mu wjazdu do Rosji. Władze nie zgodziły się również na przyjazd łotewskiej europosłanki Sandry Kalniete.

"Bohaterowie nie umierają"

Niemcow został pochowany na Cmentarzu Trojekurowskim w zachodniej części Moskwy.

Gdy trumnę z ciałem zamordowanego polityka wynoszono z Centrum Sacharowa, aby przewieźć ją na cmentarz, obecni klaskali i skandowali: "Bohaterowie nie umierają" i "Rosja będzie wolna".

Na grobie złożono dziesiątki wieńców ze wstęgami w barwach narodowych Rosji.

Tysiące ludzi żegnają Niemcowa
Tysiące ludzi żegnają Niemcowatvn24

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: