Putin: Rosja na Krymie działała konsekwentnie i dość twardo

09.03.2015 | Putin zdradził szczegóły dotyczące aneksji Krymu
09.03.2015 | Putin zdradził szczegóły dotyczące aneksji Krymu
Fakty TVN
Władimir Putin przyznał już wcześniej, że "zielone ludziki" na Krymie to rosyjscy żołnierze zawodowi, którzy "zapewniali bezpieczeństwo" Ukraińcom rosyjskiego pochodzeniaFakty TVN

Wyczekiwany film dokumentalny zatytułowany "Krym. Droga do Ojczyzny" rosyjska telewizja państwowa Rossija 1 wyemituje w niedzielę 15 marca - poinformowała agencja RIA-Nowosti, która zamieszcza wypowiedź z filmu prezydenta Rosji i uwagi szefa władz Krymu.

Agencja pisze, że w filmie Władimir Putin opowiada o tym, jak odbywał się "powrót" Półwyspu Krymskiego w skład Rosji. Zaznacza w szczególności, że działania skierowane na ponowne włączenie Krymu do FR podjęto, by obronić ludność Krymu przed ukraińskimi "nacjonalistami".

Putin przyznaje w filmie, że Rosja "działała konsekwentnie i dość twardo" na Krymie, by zapobiec "możliwym tragicznym wydarzeniom, jakie obecnie mają miejsce w Donbasie".

Szef władz Krymu Siergiej Aksjonow powiedział agencji RIA-Nowosti, że udzielał wypowiedzi na temat - jak to nazwał - "wiosny krymskiej" autorom filmu w trakcie jego powstawania. Zwrócił uwagę, że liczne media anonsują film, a "we wrogich mediach wypowiedzi naszego prezydenta są swoiście interpretowane".

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił w środę, by resort sprawiedliwości przekazał Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze zwiastun filmu, w którym prezydent Rosji ujawnia szczegóły przygotowania decyzji o aneksji Półwyspu Krymskiego.

Zwiastun filmu o Krymie

W wyemitowanym w niedzielę przez telewizję Rossija 1 zwiastunie filmu Putin ujawnia też szczegóły specjalnej operacji mającej na celu wywiezienie obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z Doniecka na wschodzie Ukrainy, gdzie ukrył się po ucieczce z Kijowa 22 lutego.

- Tam były postawione wielkokalibrowe karabiny maszynowe, żeby długo nie pertraktować. Byliśmy przygotowani na wyciąganie go (Janukowycza) prosto z Doniecka - drogą lądową, morską i powietrzną. To była noc z 22 na 23 lutego, skończyliśmy około siódmej rano. Kiedy rozstawaliśmy się, powiedziałem wszystkim moim kolegom: musimy rozpocząć pracę nad powrotem Krymu w skład Rosji - powiedział Putin w zwiastunie.

Putin już wcześniej ujawniał udział rosyjskich wojsk w inkorporacji Krymu, zawsze twierdził jednak, że interwencji dokonano w celu zagwarantowania procesu reunifikacji, przeprowadzonego w drodze referendum. W wyniku przeprowadzonego 16 marca 2014 roku referendum uznanego za nielegalne przez Kijów i wspólnotę międzynarodową Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Półwysep Krymski.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty: