Putin postawił w stan "pełnej gotowości bojowej" 65 tys. żołnierzy

Putin postawił w stan "pełnej gotowości bojowej" 65 tys. żołnierzy
Putin postawił w stan "pełnej gotowości bojowej" 65 tys. żołnierzy
You Tube / TVN 24
You Tube / TVN 24Przez najbliższy tydzień Putin będzie sprawdzał gotowość bojową 65 tys. żołnierzy

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia kompleksowego niezapowiedzianego przeglądu gotowości bojowej wszystkich wojsk Centralnego Okręgu Wojskowego. Poinformował o tym w sobotę na naradzie w ministerstwie obrony minister Siergiej Szojgu.

Zgodnie z rozkazem Putina, o godz. 11 czasu moskiewskiego (godz. 9 czasu polskiego) siły okręgu, a także zgrupowania i jednostki stacjonujące na jego terytorium, przeszły w stan pełnej gotowości bojowej.

Tydzień ćwiczeń

Minister Siergiej Szojgu sprecyzował, że przegląd wojsk ma trwać do 28 czerwca. W jego trakcie mają być sprawdzane: planowanie użycia zgrupowań wojskowych, ruchy połączonych grup wojsk na duże odległości, wdrożenie systemów zarządzania i zabezpieczenia materialno-technicznego.

W ramach ćwiczeń 98. Dywizja Wojsk Powietrznodesantowych zostanie przesunięta z Iwanowa do obwodu czelabińskiego. Szojgu na naradzie w resorcie rozkazał dowódcy Wojsk Powietrznodesantowych przerzucić samolotami dywizję na odległość 1,5 tys. km z zastosowaniem desantu powietrznego na poligonie w Czebarkule.

Powrót wojsk do miejsc stałej dyslokacji planuje się zakończyć do 1 lipca.

Desant i strzelania

Jak później, po naradzie, poinformował naczelnik Sztabu Generalnego gen. Walerij Gierasimow, w przeglądzie wojsk Centralnego Okręgu Wojskowego weźmie udział ponad 65 tys. żołnierzy i ok. 5,5 tys. sztuk broni i pojazdów wojskowych, ponad 180 samolotów i ok. 60 helikopterów.

Gierasimow sprecyzował, że podczas ćwiczeń będzie sprawdzony poziom przygotowania wojsk do wypełnienia zadań przewidzianych w czasie ćwiczebnych strzelań i zajęć kontrolnych, będzie wzmocniona aktywność lotnictwa, zastosowany desant powietrzny. W ramach ćwiczeń gotowości bojowej 2. i 41. Armie wykonają zadania na poligonach w obwodach: samarskim, kemerowskim i czelabińskim.

Autor: //gak / Źródło: Interfax

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości