Putin jedzie do Mińska. Na negocjacje

Źródło:
Reuters, BiełTA

Rosyjski prezydent w czwartek i piątek będzie na Białorusi - przekazał Kreml. Będzie rozmawiać z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką. Kraje są bliskimi sojusznikami, Mińsk ma w tym miesiącu wziąć udział w ćwiczeniach taktycznej broni nuklearnej.

Kreml poinformował, że w czwartek i piątek prezydent Rosji Władimir Putin "odbędzie w Mińsku szeroko zakrojone negocjacje ze swoim białoruskim odpowiednikiem Alaksandrem Łukaszenką". Rosja i Białoruś są bliskimi sojusznikami, a Mińsk ma w tym miesiącu wziąć udział w ćwiczeniach symulujących przygotowania do wystrzelenia taktycznej broni nuklearnej.

Relacje Rosja - Białoruś

Białoruś służy Rosji także wsparciem logistycznym w inwazji na Ukrainę. Jednym z bardziej znamiennych przykładów była sytuacja, kiedy siły rosyjskie wkroczyły na Ukrainę z terytorium Białorusi podczas początkowej ofensywy na Kijów w lutym 2022 roku.

Również w czwartek białoruska propagandowa państwowa agencja informacyjna BiełTA podała, że Łukaszenka mianował Pawła Murawiejkę nowym szefem sztabu generalnego białoruskiej armii. Oznacz to, że stał się on pierwszym zastępcą ministra obrony.

Do tej pory Murawiejko pełnił funkcję pierwszego zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Białorusi.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: Reuters, BiełTA