Puigdemont może stracić mandat eurodeputowanego 

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Władze Hiszpanii wystąpiły do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. W tym tygodniu objął on mandat eurodeputowanego.

Władze w Madrycie chcą uchylenia immunitetu Carlesa Puigdemonta, a także byłego katalońskiego ministra zdrowia Antoniego Comina. Poinformowała o tym na rozpoczęciu czwartkowej sesji wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz. Jak zaznaczyła, hiszpańskie władze chcą kontynuować dochodzenie wobec dwóch polityków. Wniosek został skierowany do komisji prawnej europarlamentu.

Z wypowiedzi przedstawicieli największych grup politycznych w PE wynika, że będą oni popierać uchylenie immunitetu hiszpańskim politykom tak, by stanęli oni przed krajowym wymiarem sprawiedliwości.

Pomimo zdobycia mandatu przez Puigdemonta i Comina w wyborach do PE w maju 2019 roku władze europarlamentu przez kilka miesięcy blokowały nadanie immunitetu politykom z Katalonii do czasu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W grudniu TSUE uznał ważność immunitetu trzeciego separatysty katalońskiego, Oriola Junquerasa, który 26 maja w wyborach także zdobył miejsce w PE, i na tej podstawie odwieszono mandaty Puigdemonta i Comina.

Puigdemont i Comin przebywają na emigracji w Belgii, obawiając się hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości. Obaj są ścigani wydanym przez Hiszpanię Europejskim Nakazem Aresztowania, jednak wysiłki Madrytu zmierzające do ekstradycji separatystycznych polityków dotychczas nie przyniosły efektów, bowiem nakaz jest odrzucany przez belgijski sąd.

KataloniaPAP/Reuters

Źródło: PAP

Autor:tas/kab

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości