Zełenski: Przeanalizowaliśmy z rządem sprawę blokady na granicy. Bardzo szybko podejmiemy kroki

Źródło:
PAP
Zełenski: Przeanalizowaliśmy z rządem sprawę blokady na granicy. Bardzo szybko podejmiemy kroki
Zełenski: Przeanalizowaliśmy z rządem sprawę blokady na granicy. Bardzo szybko podejmiemy krokiTVN24
wideo 2/8
Zełenski: Przeanalizowaliśmy z rządem sprawę blokady na granicy. Bardzo szybko podejmiemy krokiTVN24

Wołodymyr Zełenski przekazał, że blokada granicy z Polską była jednym z tematów jego narady z przedstawicielami ukraińskiego rządu. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że kroki w tej sprawie "zostaną podjęte bardzo szybko".

"Przeprowadziłem naradę. (...) Wspólnie z przedstawicielami rządu - wicepremier Olhą Stefaniszyną, ministrami Dmytrem Kułebą, Ołeksandrem Kubrakowem i Mykołą Solskim - szczegółowo przeanalizowaliśmy sytuację i ustaliliśmy kolejne kroki. Zostaną one podjęte bardzo szybko" - poinformował Zełenski.

Prezydent napisał, że liberalizacja handlu z Unią Europejską musi być kontynuowana. "Jestem wdzięczny za jasne stanowisko Komisji Europejskiej. Nasza jedność musi być również silna w imię wspólnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa wszystkich krajów zagrożonych rosyjską agresją. Interesy sytuacyjne nie mają prawa nią zachwiać" - zaznaczył Zełenski.

Protesty na granicy polsko-ukraińskiej

Protesty i blokady na granicy z Ukrainą, prowadzone przez polskich rolników i przewoźników, rozpoczęły się jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Rolnicy protestują w ten sposób m.in. przeciwko decyzji Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku.

Przewoźnicy domagają się między innymi wprowadzenia przez Ukrainę oddzielnej kolejki dla samochodów wracających do Polski bez towaru, wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz towarów z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego a także zawieszenia licencji dla firm, które zostały utworzone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także przeprowadzenia ich kontroli.

Autorka/Autor:ads//mrz

Źródło: PAP