Prokurator generalny udzielił wywiadu w celi, w której kiedyś siedział

[object Object]
Jurij Łucenko w celi kijowskiego aresztu Facebook / Łarysa Sargan (rzeczniczka Jurija Łucenki)
wideo 2/24

Prokurator generalny Ukrainy postanowił udzielić wywiadu ukraińskiej telewizji ICTV w celi aresztu śledczego w Kijowie. Za prezydentury obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza spędził w tym miejscu prawie dwa lata.

"Areszt Łukjanowski. Ta sama cela numer 158. Ten sam korytarz i zakratowane okno. Jest w niej były więzień polityczny, a obecnie prokurator generalny, który udziela wywiadu i opowiada o głównych zadaniach na nowym stanowisku" – napisała na Facebooku rzeczniczka Jurija Łucenki Łarysa Sargan.

Opublikowała zdjęcia celi, a także aluminiowego kubka, który prokurator generalny zabrał na pamiątkę do swojego gabinetu.

Łucenko przyjechał do aresztu z ekipą telewizji ukraińskiej ICTV. Szczegóły jego rozmowy z dziennikarzami stacji nie zostały ujawnione. Wywiad zostanie wyemitowany w najbliższą niedzielę, o godz. 18.45 czasu ukraińskiego.

Jurij Łucenko został prokuratorem generalnym 12 maja. Wcześniej prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę, która pozwala na objęcie tego urzędu przez kandydata bez wykształcenia prawniczego.

Wyrok czterech lat więzienia

Pod koniec grudnia 2010 roku, za rządów prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, Jurij Łucenko trafił do aresztu w Kijowie. Prokuratura oskarżyła go o nadużycie stanowiska i defraudację publicznych pieniędzy w czasie, gdy pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych (w latach 2007-2010).

W lutym 2012 roku sąd skazał Łucenkę na cztery lata pozbawienia wolności. Ukraińscy analitycy wskazywali, że władze prześladują byłego szefa MSW w odwecie za ściganie bliskich współpracowników Janukowycza.

Łucenko został ułaskawiony przez Janukowycza w kwietniu 2013 roku.

Były prezydent podjął taką decyzję pod presją Brukseli, która ostrzegła, że nie podpisze umowy o utworzeniu strefy wolnego handlu UE z Ukrainą, jeśli opozycjoniści ukraińscy nie wyjdą na wolność.

Janukowycz nie zgodził się na jednak na uwolnienie innej rywalki, byłej premier Julii Tymoszenko.

Łucenko był jednym z najbardziej aktywnych przywódców pomarańczowej rewolucji w 2004 roku.

Autor: tas/ka / Źródło: segodnya.ua, fakty.ictv.ua

Źródło zdjęcia głównego: Facebook / Łarysa Sargan (rzeczniczka Jurija Łucenki)

Tagi:
Raporty: