Próba zamachu na jednego z liderów grupy Wagnera. Prigożyn oskarża Francję

Źródło:
PAP
Służby bezpieczeństwa w Republice Środkowoafrykańskiej. Wideo archiwalne
Służby bezpieczeństwa w Republice Środkowoafrykańskiej. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Służby bezpieczeństwa w Republice Środkowoafrykańskiej. Wideo archiwalneReuters Archive

Szef grupy Wagnera oskarża Francję o próbę zamachu na dyrektora Domu Rosyjskiego w Republice Środkowoafrykańskiej. Dmitrij Syty został przetransportowany do szpitala, a późnym wieczorem rosyjska ambasada poinformowała agencję RIA Novosti, że jego stan jest poważny, ale stabilny.

W piątek w Republice Środkowoafrykańskiej doszło do zamachu na Dmitrija Sytyjego, wysoko postawionego członka grupy Wagnera, pracującego Republice w charakterze dyrektora Domu Rosyjskiego - podała telewizja Sky News.

Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn o przygotowanie ataku oskarżył Francję. Wcześniej przewodniczący środkowoafrykańskiego parlamentu Simplis Sarandji zapewniał Kreml o "sympatii jego narodu i zrozumieniu dla trudnej sytuacji, w której znalazła się Rosja".

Prigożyn oskarża Francję

- Przed utratą przytomności Dmitrij Syty zdołał powiedzieć: "Widziałem notatkę: To dla ciebie od wszystkich Francuzów, Rosjanie opuszczą Afrykę" – powiedział Prigożyn nie tłumacząc, skąd wiedział, co powiedział Syty, którego założyciel grupy Wagnera nazwał "rosyjskim środkowoafrykańskim patriotą".

Prigożyn poinformował, że zwrócił się do rosyjskiego MSZ o wszczęcie procedury uznania Francji za państwowego sponsora terroryzmu.

Dmitrij Syty został przetransportowany do szpitala, a późnym wieczorem rosyjska ambasada poinformowała agencję RIA Novosti, że jego stan jest poważny, ale stabilny.

Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna zaprzeczyła oskarżeniom. – To dobry przykład rosyjskiej propagandy i wyobraźni pełnej fantazji – powiedziała dziennikarzom podczas podróży do Maroka.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive