Prezydent Kazachstanu odmówił przyjęcia orderu od Putina

Źródło:
PAP

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Rosji Władimira Putina - podaje w sobotę Radio Swoboda. Według służby prasowej kazachstańskiego przywódcy zdecydował on, że nie będzie odbierać żadnych odznaczeń, dopóki pełni funkcję prezydenta.

Prezydent Tokajew nie przyjął orderu Aleksandra Newskiego, który najpewniej miał być mu wręczony w piątek na dorocznym międzynarodowym forum ekonomicznym w Petersburgu - pisze Radio Swoboda. W forum tym uczestniczy również Władimir Putin.

Order Aleksandra Newskiego jest jednym z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej. Przyznawany jest przez prezydenta Rosji obywatelom FR i zagranicznym osobistościom. Tym drugim za zasługi dla współpracy z Rosją.

Jak zaznacza serwis, Tokajew zapowiedział na forum, że nie zamierza uznawać niepodległości separatystycznych republik w ukraińskim Donbasie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Tokajewowi nie planowano wręczać orderu podczas wizyty w Rosji.

Biuro prasowe Tokajewa podało, że wcześniej odmówił on już przyjęcia odznaczenia państwowego podczas wizyty w Kirgistanie.

Autorka/Autor:momo/tr

Źródło: PAP