"USA są samotne w swej konfrontacji z Teheranem"


USA są osamotnione w swej konfrontacji z Teheranem i nawet Europa staje po stronie Iranu, gdy Waszyngton ponownie nakłada na niego sankcje gospodarcze - oświadczył w sobotę prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas przemówienia w parlamencie w Teheranie.

- Nie zdarza się często, że Stany Zjednoczone podejmują jakąś decyzję, a ich tradycyjni sojusznicy odwracają się od nich - dodał Rowhani, występując w sobotę w irańskim parlamencie.

- Rok temu nikt by nie uwierzył, że (...) Europa stanie po stronie Iranu przeciw Ameryce - kontynuował, odnosząc się do decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego, które starają się uratować pozostali sygnatariusze umowy.

"Iran ma wyższe oczekiwania"

Pod koniec września Rowhani, który uczestniczył w sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, powiedział, że Iran pozostanie w porozumieniu nuklearnym.

- Tak długo, jak umowa służy naszym interesom, pozostaniemy w niej (...). Pozostali sygnatariusze porozumienia podjęli bardzo dobre kroki naprzód, ale Iran ma wyższe oczekiwania - oświadczył irański prezydent, który wynegocjował porozumienie ze światowymi mocarstwami.

Według prezydenta Iranu USA są osamotnione w swej konfrontacji z Teheranem i - jak mówił - nawet Europa staje po stronie Iranu, gdy Waszyngton ponownie nakłada na niego sankcje gospodarcze.

Trumpy wycofał się z porozumienia z Iranem

W maju tego roku prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. Umowa ta, podpisana w 2015 roku przez USA, Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Niemcy i Iran, przewiduje stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu, w zamian za ograniczenie programu jądrowego.

We wrześniu przedstawiciele Iranu i pięciu sygnatariuszy porozumienia uzgodnili, że będą zabiegać o utrzymanie relacji handlowych z Teheranem mimo sankcji USA. Zadeklarowali, że zamierzają stworzyć mechanizmy płatnicze, które umożliwią dalszy handel z Teheranem.

Autor: akr//now / Źródło: PAP

Raporty: