Premier w RPA. Liczy na wpółpracę firm

Premier liczy na współpracę polskich i południowoafrykańskich firm
Premier liczy na współpracę polskich i południowoafrykańskich firm
tvn24
Premier Tusk spotkał się prezydentem RPAtvn24

Premier Donald Tusk chce, aby relacje biznesowe nawiązane podczas Forum Biznesu w RPA przełożyły się na konkretne działania - poinformowało CIR. Przedstawiciele PAIiIZ podpisali podczas forum porozumienie o współpracy z południowoafrykańskim odpowiednikiem agencji.

W czwartek polska delegacja rządowa oraz przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wzięli udział w forum biznesowym w Mirand w RPA.

- Mam nadzieję, że relacje biznesowe nawiązane podczas tego forum przełożą się na konkretne działania. Przyjechałem tutaj wraz z przedstawicielami najlepszych polskich firm i głęboko wierzę, że uda się nam ten cel osiągnąć właśnie dzięki nim, dzięki ich energii i żądzy rozwoju – podkreślił premier.

Znak rozpoznawczy

Jak informuje CIR, szef polskiego rządu dodał, że Polska i RPA są krajami, które uczyniły z politycznych i gospodarczych przemian swój znak rozpoznawczy, "weszły na ścieżkę zmian i odniosły zwycięstwo". - Dzisiaj możemy być przykładem dla innych krajów, które dopiero rozpoczynają proces przemian – zaznaczył.

W obecności Donalda Tuska i wiceprezydenta Republiki Południowej Afryki Kgalema Motlanthe, przedstawiciele PAIiIZ i jej południowoafrykańskiego odpowiednika TISA (Trade and Investment South Africa) podpisali w czwartek porozumienie o współpracy.

"Celem porozumienia jest stworzenie ram współpracy na rzecz wzmocnienia wzajemnych stosunków biznesowych. Agencje będą wymieniały informacje na temat warunków inwestycyjnych i gospodarczych w obu krajach oraz wspierały afrykańskich i polskich przedsiębiorców pragnących rozwijać swoją obecność w Polsce i RPA" - poinformowała PAIiIZ.

W czwartek w RPA podpisano także porozumienie pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu a jej południowoafrykańskim odpowiednikiem – Industrial Development Corporation, w którego strukturach znajduje się TISA.

W towarzystwie premiera

Wizyta premiera w RPA i Zambii ma potrwać do 21 października. Towarzyszą mu biznesmeni z przedsiębiorstw sektora transportu: Ursus i Newag i z branży wydobywczej - Famur. Do RPA pojechali też reprezentanci firm wydobywczych: Kopex Group i Kulczyk Investments. Sektor obronny reprezentują w obu krajach Wojskowe Zakłady Inżynieryjne oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia.

Tylko do RPA pojechali natomiast przedstawiciele Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno–Technologicznego oraz Polski Holding Obronny. Wśród firm inżynieryjno-budowlanych są m.in.: H. Cegielski Poznań i Zakłady Mechaniczne RUFUS, a z branży meblarskiej: FM Bravo, Meble VOX, Profile VOX i AS Ćmielów.

Strona południowoafrykańska, oprócz budownictwa czy przemysłu wydobywczego, zainteresowana jest współpracą z Polską m.in. w dziedzinie gospodarki morskiej, przede wszystkim w zakresie budowy statków i jachtów, rozbudowy infrastruktury portowej, a także szkoleniem specjalistów w tej dziedzinie.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP