Świat

Premier: nie należy bać się pokazywania różnych scenariuszy, także zmiany traktatów

Świat

[object Object]
Szydło: Deklaracja Rzymska nie spełnia oczekiwań wszystkichtvn24
wideo 2/18

Deklaracja Rzymska jest pierwszym krokiem do tego, aby odnowić jedność UE, jednak sobotnie uroczystości są w cieniu decyzji Wielkiej Brytanii - podkreśliła premier Beata Szydło podczas sobotniej konferencji w Rzymie. Dodała, że mamy zapisaną deklarację, przyjęte pewne postanowienia, teraz potrzebne są konkretne działania.

- To ważne wydarzenie dla jedności UE. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że udało się doprowadzić do tego, że została podpisana przez państwa członkowskie, które pozostają w UE. Pamiętajmy, że jednak brakowało przy stole Brytyjczyków. Szkoda, że ten jubileusz, mimo że jest wzniosły i ma być dużym świętem, to pozostaje w cieniu decyzji Wielkiej Brytanii - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej. - Z tego trzeba wyciągnąć wnioski. Dzisiejsza deklaracja jest pierwszym krokiem do tego, aby odnowić jedność UE - dodała.

Jak oceniła, Deklaracja Rzymska na pewno nie spełnia oczekiwań wszystkich, jeśli chodzi o jej "dalekosiężność, ambicje, które były z nią początkowo związane".

Będzie nowy traktat?

Premier Szydło była pytana o to, czy Polska stoi na stanowisku, by "ruszyć" traktaty europejskie. Przypomniała, że w Białej Księdze przygotowanej przez Komisję Europejską jest pokazanych pięć scenariuszy. - Jeden z tych scenariuszy pokazuje, że być może będzie konieczność otwarcia i tworzenia nowych traktatów. Mówił też o tym w trakcie obiadu prezydent Włoch - zaznaczyła. - My od początku dyskusji o konieczności zmiany w Unii Europejskiej, o reformach - a mówimy o tym nie dlatego, że Unia nie ma dzisiaj problemów, tylko mówimy dlatego, że Unii Europejskiej ma problemy i zależy nam na tym, by sobie z nimi wreszcie poradzić - podkreśliła Szydło. - Powiedzieliśmy, że nie należy bać się rozmowy na początku tej drogi, nie należy bać się rozmowy szerokiej, pokazywania różnych scenariuszy, a więc także możliwości zmiany traktatów. Ten temat zostaje otwarty - dodała. Premier wskazała, że "jeżeli w trakcie dyskusji (...) będzie wola i będzie taka konieczność, ażeby mówić o nowym traktacie, to należy to po prostu zrobić". Zauważyła, że w Europie "są również opinie", że Unia nie ustrzeże się otwarcia traktatów w związku z Brexitem. - Więc ta dyskusja zapewne jeszcze będzie toczyła się przez kolejne tygodnie. Dla mnie najważniejsze jest to, by reformy zostały podjęte. Jaką drogą pójdziemy, jakich narzędzi użyjemy, to już jest zupełnie inna sprawa. I tu musi być konsensus, zgoda wszystkich, którzy do tego stołu siadają, ale reformy muszą być przeprowadzone - zaznaczyła szefowa rządu.

Szydło: Deklaracja Rzymska nie spełnia oczekiwań wszystkich
Szydło: Deklaracja Rzymska nie spełnia oczekiwań wszystkichtvn24

Szydło: Deklaracja pierwszym krokiem, aby odnowić jedność UE

Zdaniem szefowej rządu, deklaracja jest dokumentem, który był możliwy do podpisania w tym momencie. - Z satysfakcją stwierdzam, że dobrze się stało, że została ona podpisana - powiedziała.

- Dzisiaj naszym obowiązkiem, tych wszystkich, którzy podpisali deklarację jest odbudowa, odnowa Wspólnoty Europejskiej, szukanie jedności, budowa jedności - powiedziała szefowa rządu w sobotę na konferencji prasowej w stolicy Włoch.

Jak dodała, priorytety, które przedstawiała Polska, zdania, na których nam zależało, i kierunki, które uznaliśmy, że muszą być zapisane w deklaracji, zostały przyjęte.

- To jest dopiero pierwszy krok i teraz przed nami te kolejne i zobaczymy, czy przywódcy państw europejskich czy UE potrafi z tej deklaracji, na bazie tej deklaracji, budować właśnie jedność i odnowę tego projektu europejskiego - powiedziała premier.

Premier: mamy przyjęte postanowienia, teraz potrzebne konkretne działania

- Teraz czas na czyny, mamy zapisana deklaracje, mamy przyjęte pewne postanowienia, na tyle, na ile były możliwe doszczegółowione, ale bardziej też wskazujące ogólne kierunki, a teraz potrzebne są konkretne działania i dla Polski to jest wyznacznik naszej odpowiedzialności za Europę i nasze miejsce w Europie - dodała.

Premier podkreśliła, że projekt europejski jest dla Polski priorytetowy. - Chcemy, ażeby UE zrozumiała również, że bez reform, bez koniecznych zmian nie ma przyszłości dla Unii Europejskiej" - zaznaczyła Szydło.

- Dzisiejszy dzień daje nadzieję, że tak jest, to jest ten promyk, który pojawił się w związku z tym, że udało się doprowadzić do podpisania tej deklaracji, ale czy rzeczywiście będziemy na tyle wszyscy zdeterminowani, by zrobić ten kolejny krok, żeby rzeczywiście w tej chwili pokazać Europejczykom, że są konkretne działania i wyciągane wnioski, to zobaczymy, to jest przed nami - mówiła Szydło. Premier zaznaczyła, że Polska będzie w tej chwili pokazywała kierunki, w których - jak stwierdziła Szydło - "powinna pójść Europa".

"Kwintesencja tego, wokół czego Polska chce budować projekt europejski"

Zdaniem premier Szydło "ta deklaracja jest najlepsza jaka mogła być". - Podkreślenie w kilku miejscach tej jedności i niepodzielności UE (...), to jest kwintesencja tego, wokół czego Polska chce budować projekt europejski - mówiła premier podczas konferencji prasowej. - To, że jest zaznaczone, iż państwa będą w różnym tempie dochodziły do poszczególnych etapów (...) już dzisiaj jest faktem, ponieważ zwróćcie państwo uwagę, że Polska nie jest na przykład członkiem strefy euro (...), są pomysły na wspólne projekty, jak wspólna prokuratura, w których Polska również nie bierze udziału - zaznaczyła. Szefowa polskiego rządu wskazała też, że w deklaracji zapisano "bardzo wyraźnie, że to różne tempo ma odbywać się w ramach traktatów i to gwarantuje, iż UE będzie niepodzielna". - Na tym nam zależało, te zapisy są. Jeżeli ktokolwiek będzie próbował podzielić Europę, będzie szukał różnych sposobów na to, żeby budować podziały w Europie, to doprowadzi do rozbicia projektu europejskiego - podkreśliła Szydło.

"Kwintesencja tego, wokół czego Polska chce budować projekt europejski"
"Kwintesencja tego, wokół czego Polska chce budować projekt europejski"tvn24

"Życzmy sobie, żeby Unia pozostała jedna"

- W Polsce jest w tej chwili rząd, który nie podpisuje żadnego dokumentu, dopóki nie pozna go do końca, dopóki nie jest zamknięty. Nie podpisujemy dokumentu bez względu na to, co w nim zostanie zapisane. Dlatego tak wnikliwie i dokładnie negocjowaliśmy Deklarację Rzymską, zdając sobie sprawę, że nie jest ideałem - podkreśliła premier Szydło. - To nie jest Deklaracja, która dokonuje przełomu w UE. Bardziej chodziło o to, żeby pokazać gest, że Europa jest razem, chce być razem - dodała.

Jak zaznaczyła szefowa polskiego rządu, ten "jasny sygnał" dla Europejczyków był potrzebny, mimo różnic zdań dotyczących przyszłości Unii. - Dyskusja o otwieraniu Traktatów, o pokazywaniu nowej drogi traktatowej zawsze będzie budziła napięcia, dyskusję. Przede wszystkim musimy zastanowić się, jakie formy, jakie narzędzia wybrać, żeby zbudować lepszą, trwalszą, bezpieczniejszą Unię Europejską - powiedziała premier Szydło. Jak dodała, "dobór narzędzi", będzie zależał od wyników rozmów nt. reform UE i jak potoczą się rozmowy dot. Brexitu. - Będziemy mieli w UE bardzo intensywny czas. Życzmy sobie, żeby Unia pozostała jedna, jednolita, niepodzielona, by pomysły na budowanie Europy kilku prędkości przestały już funkcjonować - podkreśliła premier.

"Jedność Grupy Wyszehradzkiej pozostaje niezachwiana"

- Jedność Grupy Wyszehradzkiej pozostaje niezachwiana cały czas. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że mojemu rządowi udało się odbudować jedność Grupy Wyszehradzkiej - powiedziała Szydło na konferencji prasowej. Powtórzyła, że na ostatnim szczycie w Brukseli "nie było umowy, że my jedno stanowisko prezentujemy". Zapowiedziała, że w trakcie planowanego na przyszły tydzień Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej odbędzie się spotkanie premierów państw V4. "Przyjmiemy deklarację warszawską, to będzie deklaracja dotycząca utworzenia wspólnego funduszu wyszehradzkiego, funduszu innowacji" - powiedziała premier. Dodała, że prawdopodobnie w czerwcu odbędzie się spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu

[object Object]
Buzek: propagandowa gra na potrzeby krajowetvn24
wideo 2/18

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości