Prezydent: żywimy oczekiwanie, że współpraca w ramach 17+1 zacznie przynosić bardziej wymierne rezultaty

TVN24 | Świat

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP
Prezydent Andrzej Duda uczestniczył wirtualnie w szczycie Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i ChinPAP/Jakub Szymczuk/KPRP
wideo 2/2
PAP/Jakub Szymczuk/KPRPPrezydent Andrzej Duda uczestniczył wirtualnie w szczycie Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin

Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary i oczekuje działań władz Chin w tym zakresie, takich jak chociażby zniesienie administracyjnych ograniczeń dla importu towarów rolno-spożywczych z Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego Szczytu Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.

Z powodu pandemii planowany na ubiegły rok IX Szczyt Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, tak zwany szczyt 17+1, został przesunięty na 2021 rok. Spotkanie odbywa się w formie wirtualnej.

Prezydent Andrzej Duda mówił w wystąpieniu, że minęło blisko dziewięć lat od zainicjowania w Warszawie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin oraz że to drugi taki szczyt, w którym uczestniczy osobiście jako najwyższy przedstawiciel polskich władz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Jako prezydent RP wychodzę bowiem z założenia, że żadne istotne wydarzenie dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej nie może odbyć się bez obecności Polski. Postrzegam ten mechanizm współpracy jako ważną platformę dialogu uzupełniającą kanały relacji dwustronnych – które niezmiennie traktujemy priorytetowo, obok relacji Unia Europejska – Chiny, a także innych formatów współpracy regionalnej – podkreślił.

- Jednocześnie wciąż czujemy niedosyt i żywimy oczekiwanie, że współpraca w ramach formatu 17+1 zacznie przynosić bardziej wymierne i obopólnie korzystne rezultaty w sferze gospodarczej – przede wszystkim w postaci zwiększenia przez Chiny importu towarów i usług z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz większego napływu chińskich inwestycji typu greenfield – zaznaczył prezydent.

Prezydent: Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary

Jak mówił, podobnie jak większość państw regionu, Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary i oczekuje działań władz Chin w tym zakresie, "takich jak chociażby zniesienie administracyjnych ograniczeń dla importu towarów rolno-spożywczych z Polski". - Rozmawiamy dziś o pandemii i możliwościach powrotu naszych gospodarek na ścieżkę rozwoju. Nie mam wątpliwości, że osiągniemy ten cel szybciej, gdy nasze relacje handlowe będą bardziej zbilansowane – ocenił Duda.

Podziękował również stronie chińskiej za przyspieszenie w ostatnim okresie szeregu procedur administracyjnych obejmujących eksport polskich produktów. - Mam nadzieję, że ta dobra współpraca instytucjonalna będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach – powiedział Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda w rezydencji na Helu podczas IX Szczytu Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin 17+1PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent chce powrotu do tak zwanej szybkiej ścieżki dla przedsiębiorców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Prezydent mówił również, że żyjemy obecnie w trudnych czasach ograniczonej mobilności społecznej, w tym biznesowej. - Chciałbym z tego powodu zaproponować powrót do uruchomienia tak zwanej szybkiej ścieżki (fast track) dla przedsiębiorców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej podróżujących do Państwa Środka. My już takie rozwiązania stosujemy. Jestem przekonany, że również chińskie władze, bez uszczerbku dla wymogów bezpieczeństwa, mogłyby wprowadzić podobne ułatwienia – powiedział Duda.

Duda: Polska planuje wzmacniać swoją rolę w wymianie handlowej między Europą i Chinami

Jak mówił, Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska - korzystając ze swojego położenia geograficznego - planuje wzmacniać swoją rolę w wymianie handlowej między Europą i Chinami. - Rozbudowujemy w tym celu swój potencjał transportowy i przeładunkowy. Nie zamierzamy być przy tym jedynie obszarem tranzytowym. Chcemy aktywnie zwiększać udział naszego kraju i regionu w globalnych łańcuchach dostaw – powiedział Duda.

Prezydent wyraził również zadowolenie z faktu, że Chiny dostrzegają potencjał Europy Środkowo-Wschodniej i "są gotowe wspólnie z nami poszukiwać synergii naszego modelu rozwoju z własnymi inicjatywami oraz z unijnymi projektami wzmacniania połączeń Europa-Azja". - Jest to rodzaj współpracy, na której wszyscy możemy wygrać – zaznaczył prezydent. Podkreślił również, że "Polska szanuje indywidualną ścieżkę poszczególnych państw, którą obierają w ramach formatu 17+1".

IX Szczyt Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin 17+1 odbywa się w formie wirtualnejPAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda o "powrocie na ścieżkę trwałego i wysokiego wzrostu gospodarczego"

Prezydent podziękował gospodarzom wtorkowego spotkania, w tym prezydentowi Xi Jinpingowi, za stworzenie okazji do omówienia współpracy w ramach formatu 17+1, istotnej - jak mówił - "z punktu widzenia walki z pandemią COVID-19 oraz ożywienia naszych gospodarek". - Jak słusznie pan zauważył w zaproszeniu na szczyt, najwyższy czas, aby podjąć wspólny wysiłek na rzecz odbudowy i rozwoju porządków społeczno-gospodarczych naszych państw – powiedział Duda.

Prezydent wyraził również nadzieję, że już wkrótce "będziemy mogli wrócić do świata sprzed COVID-19, a więc bez ograniczeń w poruszaniu się, strachu przed infekcją, ze spotkaniami twarzą w twarz i z uściskiem dłoni". - Świata, który będzie bardziej solidarny zarówno na poziomie międzyludzkim, jak i międzynarodowym. Pozytywnych przykładów takiej solidarnej współpracy mogliśmy doświadczyć zwłaszcza w pierwszym okresie wybuchu pandemii, gdy zakupy wyposażenia medycznego z Chin pozwoliły ustabilizować sytuację epidemiczną – powiedział prezydent.

- Nam wszystkim życzę jak najszybszego pokonania pandemii COVID-19 oraz powrotu na ścieżkę trwałego i wysokiego wzrostu gospodarczego – powiedział Duda. Wyraził nadzieję, że na kolejnym szczycie w formie 17+1 możliwe będzie osobiste spotkanie się uczestników.

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP