Polscy motocykliści: Nocne Wilki przejadą przez Polskę bezpiecznie

Na Jasnej Górze o Nocnych Wilkach
Na Jasnej Górze o Nocnych Wilkach
TVN24 Katowice
Polscy motocykliści apelują o gościnność dla RosjanTVN24 Katowice

Rosyjscy motocykliści przejadą bezpiecznie przez Polskę – oświadczyli polscy motocykliści uczestniczący w zlocie na Jasnej Górze w Częstochowie.

Uczestnicy dorocznej pielgrzymki tradycyjnie rozpoczynają w ten sposób sezon motocyklowy na polskich drogach i modlą się o bezpieczną jazdę. Centralnym punktem dwudniowego spotkania była msza święta, odprawiona w południe przed sanktuarium. Przewodniczył jej metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, wcześniej metropolita moskiewski, który wygłosił też homilię.

"Rosjanie przejadą przez Polskę bezpiecznie"

Na zakończenie głos zabrał komandor Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn, który przeczytał rezolucję uchwaloną przez aklamację, nawiązującą do trwającej w Polsce dyskusji w sprawie przejazdu przez Polskę grupy rosyjskich motocyklistów pod nazwą Nocne Wilki.

"My, polscy motocykliści zebrani na 12. Zlocie Motocyklowym Jasna Góra 2015 im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, potwierdzamy naszą solidarność ze wszystkimi motocyklistami świata, zapewniamy na terytorium Polski bezpieczeństwo i gościnność. Dziś, kiedy funkcjonariusze gazet i telewizji polskojęzycznych, posługując się kłamstwem, realizując antypolskie cele, rozpętali nieznaną dotychczas w polskiej tradycji, polskiej kulturze nagonkę na naszych gości, motocyklistów rosyjskich, zachęcając wręcz do fizycznej wobec nich przemocy, oświadczamy: motocykliści rosyjscy przez Polskę przejadą bezpiecznie" – napisali motocykliści w rezolucji.

"Nie dopuścimy do żadnych awantur, zapewniamy im bezpieczny przejazd i gościnność, taką jak oni nam od 14 lat zapewniają, motocyklistom Rajdu Katyńskiego i wszystkim naszym wyprawom na Wschód. Rajd rosyjskich motocyklistów z Moskwy do Berlina w 70. rocznicę ich zwycięstwa nad Niemcami, odwiedzający pola bitewne i cmentarze dziadów, ma takie samo znaczenie dla Rosjan, jak Motocyklowy Rajd Katyński dla Polaków" – dodali.

Polska eskorta rosyjskich motocyklistów

Węgrzyn poprosił o przyjęcie rezolucji poprzez wciśnięcie klaksonów, co motocykliści uczynili. Zapowiedział spotkanie z Rosjanami w dniu 27 kwietnia o godz. 9.00 czasu polskiego na przejściu granicznym Brześć-Terespol. Według jego zapowiedzi, następnie polscy motocykliści mają jechać z Rosjanami przez Polskę - kto będzie mógł na różnych odcinkach. - Bojkot, atak na rosyjskich motocyklistów, jest wbrew naszej kulturze, jest wbrew naszym obyczajom polskim – dodał Wiktor Węgrzyn.

Nocne Wilki to klub motocyklowy zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Poparł m.in. aneksję Krymu przez Rosję. Lider zespołu Aleksandr "Chirurg" Załdostanow znajduje się na amerykańskiej liście osób objętych zakazem wjazdu do USA.

Członkowie organizacji pod koniec kwietnia chcą przejechać trasą Moskwa-Berlin, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Zapowiadają, że przejadą z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau do Berlina.

15.04 | Nocne Wilki odwiedzą Katyń
15.04 | Nocne Wilki odwiedzą KatyńFakty TVN

Autor: mm//tka / Źródło: PAP

Raporty: