Pjongjang nasila zbrojenia nuklearne. Teraz pluton

TVN24

Aktualizacja:
Image (c) 2013 DigitalGlobe, Inc.Koreańczycy ponownie włączą Jongbion

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że - jak się wydaje - Korea Północna ponownie otwarła zakład produkcji plutonu ze zużytego paliwa reaktorowego. Sugeruje to, że Pjongjang nasila swe zbrojenia nuklearne.

W 2013 roku Korea Północna zapowiedziała ponowne otwarcie swoich wszystkich obiektów jądrowych, łącznie z głównym reaktorem w Jongbjon, wyłączonym w 2007 roku w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność". W październiku 2013 roku wywiad południowokoreański powiadomił, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor w Jongbjon, mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych. We wrześniu 2015 roku Pjongjang ogłosił, że reaktor w Jongbjon osiągnął pełną moc operacyjną, dzięki czemu państwo może pracować nad poprawą "jakościową i ilościową" arsenału nuklearnego. W styczniu br. Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę nuklearną.

MAEA, która nie ma dostępu do Korei Północnej, monitoruje tamtejszą sytuację, korzystając głównie ze zdjęć satelitarnych. W zeszłym roku MAEA informowała o oznakach wznowienia działalności w Jongbjon. W poniedziałek rzecznik MAEA mówił o oznakach, mogących wskazywać na wznowienie tam produkcji plutonu. W reakcji na kolejny północnokoreański test z bronią nuklearną ze stycznia br. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w marcu rezolucję zdecydowanie zaostrzającą sankcje wobec Pjongjangu. W kwietniu amerykański ośrodek monitorujący działania Korei Płn., 38 North, informował, że w tym kraju prawdopodobnie prowadzone są przygotowania do produkcji plutonu na terenie ośrodka nuklearnego Jongbjon.

Koreańczycy ponownie włączą Jongbion
Image (c) 2013 DigitalGlobe, Inc.

Autor: mtom / Źródło: PAP