Dżamała na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie MSW. W 2016 r. wygrała w konkursie Eurowizji

Źródło:
PAP, Mediazona
Ukraińscy muzycy, aktorzy i artyści nagrali film z apelem do ludzi na całym świecie o pomaganie ich ojczyźnie. Nagranie archiwalne (3.04.2022 r.)
Ukraińscy muzycy, aktorzy i artyści nagrali film z apelem do ludzi na całym świecie o pomaganie ich ojczyźnie. Nagranie archiwalne (3.04.2022 r.)TVN24
wideo 2/5
Ukraińscy muzycy, aktorzy i artyści nagrali film z apelem do ludzi na całym świecie o pomaganie ich ojczyźnie. Nagranie archiwalne (3.04.2022 r.)TVN24

Nazwisko Dżamały, ukraińskiej piosenkarki pochodzenia krymskotatarskiego, widnieje w bazie osób poszukiwanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski portal Mediazona. Dżamała wygrała konkurs Eurowizji w 2016 roku. Artystka aktywnie angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie.

Dżamała (Jamala) jest poszukiwana od października tego roku. W listopadzie rosyjski sąd podjął zaocznie decyzję o jej aresztowaniu. Władze na Kremlu zarzucają znanej ukraińskiej piosenkarce "rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat rosyjskiej armii".

Nazwisko Dżamały w bazie osób poszukiwanych rosyjskiego MSW Mediazona

W kwietniu ubiegłego roku propagandowy dziennik "Izwiestija" napisał, że Dżamała ma zakaz wyjazdu do Rosji przez najbliższe 50 lat. Na liście znaleźli się także inni ukraińscy artyści, dziennikarze i pracownicy sektora kultury. "Izwestija" nie podał źródła pochodzenia tej informacji.

Wygrała Eurowizję

Dżamała to ukraińska piosenkarka, która pochodzi z krymskotatarskiej rodziny, a losom Tatarów Krymskich poświęca dużo uwagi w swojej twórczości. W 2016 roku wygrała Eurowizję z utworem "1944", traktującym o przymusowej masowej deportacji Tatarów z Krymu przez Stalina w 1944 roku.

Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie i informowania światowej opinii publicznej o sytuacji Ukraińców w obliczu rosyjskiej inwazji. Konsekwentnie potępia też aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Mediazona