Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 12 czerwca

Źródło:
PAP, Reuters

W Australii doszło do poważnego wypadku autobusu. We Francji triumfował polski zespół podczas wyścigu 24h Le Mans. Z kolei w Wielkiej Brytanii była premier Szkocji Nicola Sturgeon została zatrzymana i zwolniona po złożeniu zeznań w kwestiach finansowych dotyczących jej partii politycznej. Oto rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Zawalenie się autostrady w Filadelfii

W Filadelfii zawalił się fragment I-95, głównej autostrady wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wcześniej po wiaduktem trasy zapalił się pojazd - poinformowały w niedzielę władze miasta. Nie odnotowano ofiar.

Ruch w obu kierunkach na ośmiopasmowej autostradzie został wstrzymany z powodu obaw o stan techniczny innych odcinków drogi. Z ogniem wydobywającym się z pojazdu walczyli strażacy. - (Wcześniej - red.) otrzymaliśmy informacje, że mogła to być cysterna lub coś w tym stylu - powiedział Derek Bowmer, szef batalionu straży pożarnej w Filadelfii.

2. Wypadek autobusu w Australii

Dziesięć osób zginęło, a 25 zostało rannych w wypadku autobusu z gośćmi weselnymi w australijskim stanie Nowa Południowa Walia - poinformowała miejscowa policja.

- Kierowca autobusu, 58-letni mężczyzna, który w wypadku nie odniósł poważniejszych obrażeń, został aresztowany i zostanie oskarżony - powiedziała rzeczniczka policji.

3. Triumf polskiego zespołu w 24h Le Mans

To był znakomity wyścig 24h Le Mans z perspektywy kibiców Biało-Czerwonych. W klasie LMP2 zwyciężyła polska ekipa Inter Europol Competition z Jakubem Śmiechowskim w składzie, a drugie miejsce zajął zespół Roberta Kubicy - belgijski team WRT.

Trzecie miejsce w klasie LMP2 zajął zespół Duqueine Team (Szwajcar Neel Jani, Austriak Rene Binder i Brytyjczyk Nicolas Pino).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trumf polskiego zespołu w 24h Le Mans

4. MTK rozpoczyna śledztwo w sprawie elektrowni w Kachowce

Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna śledztwo w sprawie rosyjskiego aktu terrorystycznego w elektrowni wodnej Kachowka - powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zdaniem prezydenta Ukrainy przedstawiciele MTK powinni na własne oczy zobaczyć, że rosyjscy okupanci kontynuują ostrzał terenów zalanych w wyniku ataku terrorystycznego, podczas gdy trwa tam ewakuacja.

5. Była premier Szkocji zatrzymana

Nicola Sturgeon, była pierwsza minister (premier) Szkocji, została w niedzielę zatrzymana - poinformowała szkocka policja. Chodzi o śledztwo dotyczące nieprawidłowości finansowych w kierowanej przez nią przez ponad osiem lat Szkockiej Partii Narodowej (SNP).

Tego samego dnia Sturgeon, po ponad siedmiu godzinach przesłuchania, opuściła areszt. Nie postawiono jej żadnych zarzutów. "52-letnia kobieta, która została dzisiaj zatrzymana, została zwolniona bez postawienia zarzutów w oczekiwaniu na dalszy etap śledztwa" - przekazała policja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: była premier aresztowana

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP, Reuters