Petain osobiście zaakceptował prześladowania Żydów

TVN24

Aktualizacja:
wikipedia.orgPetain - bohater podczas I wojny światowej, kolaborant podczas drugiej

Marszałek Philippe Petain jest winny prześladowania Żydów we Francji podczas II wojny światowej - wynika z treści nieznanego dotąd dokumentu z 1940 roku. Wprowadza on prawną dyskryminację Żydów na terenie tzw. państwa Vichy - części Francji, którą rządzili hitlerowscy kolaboranci. Marszałka obciążają jego własnoręczne poprawki, dokonane na dokumencie.

Media poinformował o odkryciu maszynopisu dokumentu adwokat Serge Klarsfeld, nazywany we Francji "łowcą nazistów". Klarsfeld od lat ściga sprawców prześladowań ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.

Według adwokata, projekt zmian w prawnym statusie Żydów w październiku 1940 roku przekazała paryskiemu Memorial Shoah anonimowa osoba. Kopię fragmentów tego dokumentu publikuje poniedziałkowe wydanie "Le Figaro". Dokument zawiera zapisy, które wykluczają całkowicie Żydów ze szkolnictwa i sądownictwa.

Petain osobiście odpowiedzialny

Zdaniem Klarsfelda, odkryty tekst potwierdza, że to sam przywódca reżimu Vichy osobiście odpowiada za pierwsze prześladowania ludności żydowskiej, zaraz po klęsce Francji w wojnie z Niemcami w 1940 roku.

Świadczą o tym odręczne poprawki na maszynopisie, które - jak twierdzi Klarsfeld - wyszły spod ręki samego Petaina. Zaostrzają one dyskryminację Żydów w porównaniu do pierwotnych zapisów dokumentu. Petain wykreślił m.in. paragraf mówiący, że z zakazu pracy w szkołach czy sądach będą wyłączeni "potomkowie Żydów urodzonych we Francji lub naturalizowanych przed 1860 rokiem".

- Obrońcy marszałka Petaina twierdzą, że chronił on francuskich Żydów. Teraz ten argument upadł - twierdzi Klarsfeld.

Dokument jest wiarygodny

Zdaniem cytowanego przez "Le Figaro" historyka, specjalisty od okresu rządów Vichy, Marca Oliviera Barucha, odnaleziony dokument jest "wiarygodny". W opinii naukowca, potwierdza on, że kolaborujący z Niemcami reżim Vichy "już jesienią 1940 roku, bez prawdziwych nacisków ze strony niemieckiej, sam przygotował nowy status ludności żydowskiej".

Kolaboranci z Vichy

Rząd Vichy powstał po kapitulacji Francji latem 1940 roku na terytorium, które nie zostało zajęte przez Niemców. Jedną z czarnych kart tego "państwa francuskiego" jest pomoc w aresztowaniu i deportacji tysięcy Żydów do obozów śmierci (m.in. łapanka Vel' d'Hiv z lipca 1942 roku, podczas której francuska policja schwytała blisko 13 tysięcy Żydów).

Historycy spierają się wciąż o ocenę historycznej roli Petaina. Po I wojnie światowej uznawany za narodowego bohatera wojny z Niemcami - "zwycięzcę spod Verdun", po francuskiej klęsce w 1940 r. stał się symbolem kolaboracji z Hitlerem.

Źródło: PAP