Mumia sprzed trzech tysięcy lat znaleziona obok boiska. Najpierw zauważono włosy

Źródło:
Reuters, "Los Angeles Times"

W pobliżu boiska treningowego jednej z drużyn w Limie, stolicy Peru, znaleziono mumię pochodzącą sprzed około trzech tysięcy lat - informuje Reuters. Archeolodzy uważają, że szczątki należą do osoby, która została złożona w ofierze.

O swoim odkryciu naukowcy z Universidad Nacional Mayor de San Marcos w Limie poinformowali 15 czerwca. W hiszpańskojęzycznym artykule "Los Angeles Times" donosi, że na mumię natrafiono podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w pobliżu boiska treningowego jednego z klubów piłkarskich w stolicy Peru. Pierwsi zauważyli ją pomagający naukowcom studenci. Najpierw ich oczom ukazała się czaszka oraz włosy, później wykopano resztę szkieletu.

ZOBACZ TEŻ: W ścianie piwnicy zauważył szczelinę. Okazało się, że prowadzi do podziemnego miasta

Peru. Mumia z czasów kultury Manchay

Badacze uważają, że mumia pochodzi z czasów kultury Manchay, która rozwijała się na terenie dzisiejszej Limy w okresie od 1500 do 1000 roku p.n.e. Reuters wyjaśnia, że charakterystyczne dla tej kultury były świątynie w kształcie litery "U", skierowane w stronę wschodu. Cytowany przez agencję archeolog Miguel Aguilar, który brał udział w wykopaliskach, przekazał, że mumia znajdowała się w grobie odnalezionym wewnątrz pozostałości świątyni.

Aguilar dodał, że mumia owinięta była tkaniną wykonaną z bawełny i włókien warzywnych. Archeolog wytłumaczył, że osoba, której szczątki znaleziono obok boiska w Limie, prawdopodobnie została złożona w ofierze w ostatniej fazie budowy świątyni. - Mumia pochodzi sprzed około trzech tysięcy lat - powiedział Aguilar.

Reuters informuje, że przy mumii odnaleziono m.in. kukurydzę oraz liście i nasiona krzewu koki. Archeolodzy uważają, że były one częścią złożonej w świątyni ofiary.

ZOBACZ TEŻ: Egipt. Archeologowie odkryli mumie ze złotymi językami. Tak żegnano zmarłych 

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: Reuters, "Los Angeles Times"