Papież pierwszy raz na platformie


Po raz pierwszy przy okazji niedzielnej mszy w Watykanie papież Benedykt XVI skorzystał z ruchomej platformy, na której przejechał z zakrystii bazyliki świętego Piotra do głównego ołtarza. Choć z ruchomego podestu korzystał Jan Paweł II, gdy zaczął mieć kłopoty z chodzeniem, to Watykan zapewnił, że w przypadku 84-letniego Benedykta XVI nie ma wskazań medycznych do korzystania z urządzenia. Papież robi to jedynie, by oszczędzać swe siły.

Podczas niedzielnej mszy Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary, który rozpocznie się w październiku 2012 r. Tę nową inicjatywę w Kościele papież zapowiedział podczas niedzielnej mszy w bazylice świętego Piotra dla uczestników zjazdu Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Do Watykanu na spotkanie zorganizowane przez nową papieską Radę przyjechało z całego świata kilka tysięcy przedstawicieli diecezji, zakonów i ruchów kościelnych.

Epokowe przewroty pod najwyższą władzą Boga

W homilii wygłoszonej do "nowych ewangelizatorów" Benedykt XVI mówił o teologicznym sensie historii. - Epokowe przewroty, następowanie po sobie wielkich potęg, dokonują się pod najwyższą władzą Boga; żadna ziemska władza nie może zająć jego miejsca - powiedział.

- Teologia historii jest istotnym, zasadniczym aspektem nowej ewangelizacji, aby ludzie naszych czasów, po nieszczęśliwej epoce totalitarnych imperiów XX wieku mogli odnaleźć na nowo całościowy ogląd świata i czasu, ogląd wolny, pokojowy, jaki Sobór Watykański II przekazał w swych dokumentach i który moi poprzednicy, Sługa Boży Paweł VI i błogosławiony Jan Paweł II, ukazali w swoim nauczaniu - podkreślił papież.

Oddać Cezarowi, co cesarskie

Odnosząc się do słów z Ewangelii świętego Mateusza: "Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga" Benedykt XVI stwierdził: - Należy płacić daninę Cezarowi, ponieważ na monecie jest jego wizerunek.

- Człowiek jednak, każdy człowiek, nosi w sobie inny wizerunek, wizerunek Boga, dlatego to Jemu i tylko Jemu każdy zawdzięcza swą egzystencję - dodał.

Papież wskazał: - Kościół nie ogranicza się do przypominania człowiekowi słusznego rozróżnienia między sferą władzy Cezara a władzą Boga, pomiędzy sferą polityczną i sferą religijną.

- Misją Kościoła, podobnie jak misją Chrystusa, jest mówić o Bogu, przypominać o Jego panowaniu, przypominać wszystkim, szczególnie chrześcijanom, którzy zagubili swoją tożsamość, o prawie Boga do tego, co do Niego należy, to jest naszego życia - zaznaczył.

Rok Wiary

Następnie Benedykt XVI oznajmił: - Chciałbym poinformować podczas tej uroczystości eucharystycznej, że postanowiłem ogłosić Rok Wiary, który będę miał możliwość wyjaśnić w specjalnym liście apostolskim. Rozpocznie się on 11 października 2012 roku, w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II i zakończy 24 listopada 2013 roku, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata".

- Będzie to moment łaski i zaangażowania na rzecz coraz pełniejszego nawrócenia, umocnienia naszej wiary w Boga i głoszenia Go z radością człowiekowi naszych czasów - zauważył.

Źródło: PAP