Papież otworzył noclegownię dla bezdomnych. "Wiele mebli dostaliśmy z 5-gwiazdkowego hotelu"

TVN24


Papież Franciszek w piątek odwiedził nową noclegownię dla bezdomnych koło Watykanu. Papieżowi towarzyszył jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski. - Wiele mebli dostaliśmy z hotelu Hilton. Dlatego wyposażenie jest na takim poziomie - mówił kardynał w Radiu Watykańskim. Franciszek wizytował także tymczasową przychodnię przy placu Świętego Piotra.

Papieskie wizyty mają związek z przypadającym w niedzielę Światowym Dniem Ubogich. Obie wpisują się w tradycję tzw. Piątków Miłosierdzia, wprowadzoną przez Franciszka, który odwiedza miejsca naznaczone cierpieniem i ubóstwem.

Papież odwiedził klinikę

W znajdującej się przy kolumnadzie przychodni w kontenerach dyżurują od poniedziałku do końca tygodnia lekarze wolontariusze, którzy udzielają pomocy medycznej bezdomnym i ubogim.

Oferują im podstawowe badania, a także możliwość spotkania z dermatologiem, kardiologiem, ginekologiem, okulistą czy reumatologiem. Codziennie zgłasza się około stu osób z całego Rzymu.

W piątkowe popołudnie papież odwiedził lekarzy, przyjmujących w urządzonych tam gabinetach, a także pacjentów.

"Wiele mebli dostaliśmy z 5-gwiazdkowego hotelu"

Później Franciszek otworzył dzienny ośrodek i noclegownię dla bezdomnych w należącej do Watykanu czteropiętrowej kamienicy o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych tuż koło placu Świętego Piotra.

Do niedawna miało tam swoją siedzibę żeńskie zgromadzenie zakonne. Jak wyjaśnił Watykan, papież postanowił przekazać ten budynek osobom potrzebującym. Placówkę w Palazzo Migliori, podarowanym Stolicy Apostolskiej przez jej właścicielkę w 1930 roku, będzie prowadzić dobroczynna wspólnota Sant’Egidio. Będą tam miejsca noclegowe dla 50 osób. Ich liczba zostanie zwiększona w przypadku wyjątkowego chłodu. W stołówce będzie przygotowywanych 250 gorących posiłków dziennie, przeznaczonych dla ubogich.

Jedno z pięter kamienicy zostanie przeznaczone na aktywność edukacyjną i kulturalną. Będzie tam czytelnia i sala z komputerami. Wszystkie wykonane tam prace były nadzorowane i zostały sfinansowane przez urząd papieskiego jałmużnika, kardynała Konrada Krajewskiego.

- Wiele mebli dostaliśmy z pięciogwiazdkowego hotelu Hilton. Dlatego wyposażenie jest na takim poziomie. I to wszystko przeznaczamy dla biednych, czyli dla Jezusa. Jest sala komputerowa, żeby mogli na przykład przez Skype'a porozmawiać z bliskimi, żeby mogli napisać podanie o dokumenty, o wyrobienie paszportu. I oczywiście wszędzie tutaj będą wspierani przez wolontariuszy ze Wspólnoty świętego Idziego, którym powierzona jest ta noclegownia - powiedział Radiu Watykańskiemu jałmużnik papieski.

Nowo otwarty ośrodek dla bezdomnych w Watykanie
Elemosineria Apostolica

Autor: ft//plw / Źródło: PAP, KAI, Elemosineria Apostolica

Tagi:
Raporty: