TVN24 | Świat

Dwie nastolatki zamordowane przez członków rodziny. Powodem 52-sekundowe nagranie

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
BBC

Dwie młode Pakistanki padły ofiarą tak zwanego "zabójstwa honorowego", dokonanego przez członków ich rodziny - podaje BBC. Powodem zbrodni było najprawdopodobniej opublikowane w sieci nagranie, ukazujące nastolatki w towarzystwie mężczyzny.

Do zabójstwa doszło w czwartek w wiosce Shaam Plain Garyom w prowincji Chajber Pasztunchwa na północy Pakistanu. Jak pisze BBC, powołując się na miejscową policję, 16-latka i 18-latka miały zostać zastrzelone przez członków swojej rodziny. W niedzielę w związku ze sprawą aresztowano dwóch mężczyzn: ojca jednej z ofiar i brata drugiej zamordowanej – powiedział przedstawiciel miejscowej policji w rozmowie z brytyjską stacją.

Google Maps

"Zabójstwo honorowe"

Policja podejrzewa, że powodem zabójstwa było opublikowane w internecie 52-sekundowe nagranie, ukazujące trzy Pakistanki, w tym dwie zamordowane nastolatki, w towarzystwie młodego mężczyzny Wideo zostało najprawdopodobniej nakręcone przed około rokiem, ale w mediach społecznościowych pojawiło się kilka tygodni temu. - W tej chwili naszym największym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa trzeciej dziewczynie oraz mężczyźnie (z nagrania – red.) – przekazał jeden z funkcjonariuszy.

Według miejscowych służb było to tak zwane "zabójstwo honorowe". Według danych organizacji Human Rights Watch, każdego roku w Pakistanie dochodzi do około tysiąca tego typu zbrodni. Jak zwracają uwagę aktywiści, przemoc wobec kobiet i dziewcząt pozostaje poważnym problemem w tym kraju.

Ofiary własnych rodzin

Zabójstwo honorowe to morderstwo popełnione przez krewnych, motywowane chęcią "zmycia hańby" spowodowanej uznawanym za niewłaściwe zachowaniem członka rodziny. Ofiarami bywają w większości młode kobiety, a zabójstw "w obronie honoru" zazwyczaj dokonują mężczyźni - ojcowie, bracia, wujowie, kuzyni.

Według Human Rights Watch ofiarami takich zbrodni są najczęściej kobiety lub dziewczęta, które odmawiają zawarcia małżeństwa z osobą wyznaczoną przez rodzinę, a także te, które padły ofiarą napaści seksualnej lub gwałtu, bądź utrzymywały pozamałżeńskie stosunki seksualne. Organizacja zwraca również uwagę, że do "zabójstw honorowych" dochodzi niejednokrotnie z powodu ubioru uznanego za nieodpowiedni lub zachowania postrzeganego jako przejaw nieposłuszeństwa.

Autor:momo//rzw

Źródło: BBC