ONZ nałoży sankcje na Koreę Północną


Wielkie mocarstwa i Japończycy uzgodnili już tekst rezolucji wprowadzającej sankcje przeciwko Korei Północnej - poinformowała agencja Reuters, powołując się na dyplomatów przy ONZ.

Rezolucja rozszerzy sankcje przeciwko Korei Północnej za jej niedawną próbę nuklearną i program zbrojeń.

Jej projekt wzywa do inspekcji transportów skierowanych z i do Korei Północnej, o ile istnieje podejrzenie, że ich ładunek obejmuje materiały zbrojeniowe i inne objęte embargiem ONZ. Wzywa też do ograniczenia więzów finansowych z Phenianem.

Dokument zawiera także zakaz dostarczania paliwa północnokoreańskim statkom z podejrzanym ładunkiem, którego zawartość może naruszać częściowe embargo handlowe i zbrojeniowe nałożone przez ONZ na Phenian. Rezolucja nie upoważnia jednak do zastosowania siły, aby taki statek skierować do portu.

Jak powiedziała dziennikarzom po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice, planowane sankcje są "bardzo mocną" odpowiedzią na niedawne północnokoreańskie próby nuklearne.

Głosowanie w piątek

Projekt rezolucji - uzgodniony przez USA, Chiny, Rosję, Wielką Brytanię, Francję i Japonię - będzie omawiany na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w pełnym składzie o godzinie 17.00 czasu polskiego.

Do tej pory USA i Japonia opowiadały się za surowymi sankcjami, by ukarać Koreę Północną za przeprowadzenie w maju próby nuklearnej, natomiast Chiny i Rosja zalecały ostrożność w kwestii prowokowania Phenianu nowymi sankcjami.

Głosowanie nad ostateczną formułą rezolucji spodziewane jest w piątek.

Phenian grozi

Korea Północna zagroziła pod koniec maja podjęciem bliżej nieokreślonych "działań defensywnych" w razie uchwalenia wobec niej nowych sankcji.

W oświadczeniu rzecznika północnokoreańskiego MSZ, zapowiedziano, iż "jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ dokona dalszych prowokacji, KRLD nie będzie miała innego wyboru jak podjęcie dalszych działań na rzecz samoobrony".

Północnokoreański rzecznik powtórzył, że Phenian dysponuje "niezbywalnym prawem" prowadzenia testów rakietowych czy jądrowych, zgodnie z międzynarodowym prawem.

Źródło: PAP