TVN24 | Świat

Minister środowiska Niemiec: rtęć nie wydaje się być przyczyną śmierci ryb w Odrze

TVN24 | Świat

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Minister środowiska Niemiec o skażeniu Odry: mamy do czynienia z naprawdę niesamowitą katastrofą w przyrodzie
Minister środowiska Niemiec o skażeniu Odry: mamy do czynienia z naprawdę niesamowitą katastrofą w przyrodzieTVN24
wideo 2/35
TVN24Minister środowiska Niemiec o skażeniu Odry: mamy do czynienia z naprawdę niesamowitą katastrofą w przyrodzie

Niemcy i Polska chcą przeciwdziałać masowej śmierci ryb w Odrze, tworząc wspólną grupę zadaniową - poinformowało w poniedziałek ministerstwo środowiska RFN. Eksperci z obu krajów mają ściśle współpracować w celu ustalenia przyczyn katastrofy oraz opracowywania niezbędnych środków. Minister Steffi Lemke powiedziała, że rtęć nie wydaje się być przyczyną śmierci ryb.

- Eksperci ciężko pracują nad analizami, aby jak najszybciej ustalić, jakie substancje i jakie przyczyny doprowadziły do masowej śmierci ryb i szkód w Odrze – powiedziała Lemke. - Jest to również warunek wstępny, aby móc jak najszybciej określić sprawcę zanieczyszczeń - dodała.

Federalny resort środowiska stwierdził, że nadal nie ma informacji, co dokładnie spowodowało śmierć ryb w Odrze. Badania próbek wody i ryb w Brandenburgii nadal trwają. Ale "rtęć nie wydaje się być przyczyną śmiertelności ryb" – powiedziała Lemke.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co wiemy o katastrofie ekologicznej w Odrze

Katastrofa na Odrze ma być tematem niemiecko-polskiej rady ekologicznej. Minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus oświadczył, że w tym landzie nie stwierdzono martwych ryb. Mimo to z Zalewu Szczecińskiego mają jednak zostać pobrane i zbadane kolejne próbki.

Konsultacje w sprawie sytuacji na Odrze

W niedzielnych konsultacjach, które odbyły się w Szczecinie, wzięli udział federalna minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni), minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel (Zieloni) oraz szef tego resortu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim Till Backhaus (SPD). Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli minister środowiska Anna Moskwa i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości