Odnaleziono ostatnią z ofiar Costa Concordii

Costa Concordia przez ponad dwa lata spoczywała u wybrzeży wyspy GiglioRvongher, CC BY SA 3.0

W demontowanym wraku statku Costa Concordia stojącym w porcie w Genui znaleziono w poniedziałek ciało ostatniej, 32. ofiary katastrofy z 13 stycznia 2012 roku. Zwłoki pochodzącego z Indii kelnera były w jednej z kajut.

Wcześniej wielokrotnie prowadzono poszukiwania ostatniego zaginionego, gdy statek stał jeszcze koło wyspy Giglio. Dopiero teraz jednak możliwe było dotarcie do kajuty, w której zlokalizowano ciało.

Zwłoki pochodzącego z Indii kelnera Russela Rebello znaleziono w trakcie prowadzonych na pokładzie prac. Rebello urodził się w Bombaju. Pozostawił żonę Wilmę i urodzonego w 2008 roku syna Rhysa. Podjął pracę na Costa Concordii, gdzie zaproponowano mu potrójną pensję. Planował otworzyć restaurację w rodzinnym mieście. W momencie katastrofy leżał chory w kabinie.

Katastrofa statku

Gigantyczny wycieczkowiec z ponad 4 tysiącami osób na pokładzie rozbił się o podmorskie skały, gdy za blisko podpłynął do brzegów Giglio.

Była to największa katastrofa morska w powojennej historii Włoch. W jej sprawie trwa proces, w którym jedynym oskarżonym jest kapitan statku Francesco Schettino. Za spowodowanie katastrofy i śmierci 32 osób grozi mu kara do 20 lat więzienia.

Precedensu na świecie nie miała przeprowadzona w zeszłym roku operacja podniesienia wraku długości prawie 300 metrów, a także jego transportu z Giglio do Genui pod koniec lipca tego roku. W porcie w Ligurii prowadzony jest demontaż jednostki.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP, La Stampa, Corriere della Sera

Źródło zdjęcia głównego: Rvongher, CC BY SA 3.0

Raporty: