Świat

Tragiczny romans stulecia. Odnaleziono listy pożegnalne kochanki arcyksięcia Rudolfa

Świat

Książę Habsburg i baronówna Maria Vetsera zmarli 30 stycznia 1889 roku
Österreichische NationalbibliothekCiała księcia Habsburga i Marii Vetsery znaleziono w pałacyku myśliwskim Mayerling 30 stycznia 1889 roku

Sensacyjne odkrycie w Austrii. Tamtejsza Biblioteka Narodowa poinformowała w piątek, że 126 lat po tajemniczej śmierci arcyksięcia Rudolfa Habsburga i jego kochanki Marii Vetsery, w skrytce jednego z austriackich banków odnaleziono listy pożegnalne Marii. Dotąd uważano, że zostały one zniszczone.

Historycy podejrzewali, że listy Marii zostały zniszczone przez jej matkę Helene, która sporządziła znane do tej pory ich częściowe odpisy. Pracownicy Austriackiej Biblioteki Narodowej podkreślają, że odnalezione pisma mają olbrzymią wartość historyczną. Do tej pory uważano, że poza pożegnaniem skierowanym przez Rudolfa do żony Stefanii nie zachował się żaden oryginalny list związany ze śmiercią kochanków - podała Austriacka Biblioteka Narodowa.

Listy w koszuli

Trzy pożegnalne listy Marii odnaleziono w trakcie przeglądu archiwów prywatnego Schoellerbank. Znajdowały się w oryginalnym skórzanym etui z pieczęciami arcyksięcia Rudolfa, zdeponowanym w jednej ze skrytek w 1926 roku. Kim był depozytariusz nie wiadomo. Etui zawierało także fotografie i inne dokumenty, w tym świadectwo chrztu Marii i dwa egzemplarze aktu jej zgonu.

W listach skierowanych do matki i siostry Hanny młoda baronówna jednoznacznie deklarowała zamiar popełnienia wspólnie z Rudolfem samobójstwa, gdyż "nie może oprzeć się miłości". W liście do brata Feriego zapowiadała tylko, że będzie nad nim "czuwać z innego świata". Prosiła też matkę o wybaczenie.

Romans stulecia

Romans Rudolfa i Marii uważano za jedną z najbardziej romantycznych historii miłosnych XIX wieku. Od lat eksperci spierają się, czy kochankowie popełnili 28 stycznia 1889 roku w podwiedeńskim zamku Mayerling podwójne samobójstwo, czy też padli ofiarą politycznego spisku i zamordowano ich na zlecenie.

Historia arcyksięcia Rudolfa Habsburga i jego kochanki, a zwłaszcza ich tajemnicza śmierć, zainspirowała powstanie wielu filmów, powieści i sztuk teatralnych. Najbardziej znaną ekranizacją jest film Terence'a Younga z 1968 roku, w którym w role kochanków wcielili się Catherine Deneuve i Omar Sharif.

Nieszczęśliwy książę

Badacze sądzą, że Rudolf, syn austriackiego cesarza Franciszka Józefa, był nieszczęśliwy w małżeństwie; możliwe, że chorował na syfilis i był uzależniony od morfiny. Wiadomo, że arcyksiążę odmówił udziału w zorganizowanej przez francuski rząd próbie obalenia swego konserwatywnego i popierającego Niemcy ojca.

Maria Vetsera, o 13 lat młodsza od kochanka, w chwili śmierci miała zaledwie 17 lat. Arcyksięcia poznała kilka miesięcy przed wydarzeniami w Mayerling.

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Österreichische Nationalbibliothek