Świat

Obama o Karskim i "polskim obozie śmierci"

Świat

Prezydent USA użył określenia "polski obóz śmierci"
ReutersObama popełnił poważną gafę

Barack Obama we wtorek pośmiertnie uhonorował Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności. Prezydent USA zaliczył jednak poważną wpadkę. Mówiąc o historii Karskiego, mówił też o "polskim obozie śmierci". - To jest całkowity skandal - ocenił na antenie TVN24 amerykanista - Zbigniew Lewicki.

Wspominając polskiego bohatera, który bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemcy hitlerowskie Polsce, Obama powiedział, że jako kurier polskiego podziemia "Jan Karski został przeszmuglowany do getta warszawskiego i do polskiego obozu śmierci".

Fragment tekstu przemówienia Obamygovne.ws

Chodziło o nazistowski obóz przejściowy w Izbicy, do którego Karski również się przedostał w przebraniu strażnika.

"Dał nam w twarz"

- Prezydent wielkiego mocarstwa dał nam w twarz - tak słowa amerykańskiego prezydenta ocenił amerykanista, Zbigniew Lewicki. Dodał, że wciąż nie może dojść do siebie po tym co usłyszał. - To moment niezwykle gorzki - stwierdził.

Przypomniał, że Barack Obama zdecydował się na wyróżnienie Jana Karskiego w czasie wyborczej kampanii, a teraz, zdaniem Lewickiego, "cała ta wielka uroczystość jest splamiona skandalem".

Komentarze polskich dyplomatów: szok i oburzenie
Komentarze polskich dyplomatów: szok i oburzenietvn24

O "szoku i oburzeniu" w polskiej ambasadzie w USA mówił też wyłannik Faktów TVN w Waszyngtonie - Marcin Wrona. - Dosłownie zatrzęsła się tam ziemia. Nikt nie mógł uwierzyć w to, co słyszy - stwierdził dziennikarz dodając, że polscy dyplomaci przez wiele lat starali się tłumaczyć, że obozy śmierci były nazistowskie w okupowanej Polsce.

Najważniejsze wyróżnienie

W Białym Domu, w imieniu zmarłego w lipcu 2000 r. bohaterskiego kuriera polskiego podziemia, medal odebrał były minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld.

Medal Wolności to najwyższe cywilne odznaczenie państwowe w USA.

Lewicki: To moment niezwykle gorzki
Lewicki: To moment niezwykle gorzkiTVN24/fot. PAP/Krzysztof Jarczewski
Polonia oburzona gafą Obamy
Polonia oburzona gafą ObamyTVN24, EPA

Autor: ktom//kdj///mat

Raporty: