Rekordowe zwycięstwo partii Jacindy Ardern w Nowej Zelandii

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
tas,
mjz/b,rzw
Źródło:
PAP

Partia Pracy premier Jacindy Ardern wygrała sobotnie wybory parlamentarne w Nowej Zelandii, zdobywając 49,1 procent głosów i 64 ze 120 mandatów w parlamencie. To najwyższe zwycięstwo wyborcze w tym kraju od zmiany systemu w 1996 roku.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Według danych nowozelandzkiej komisji wyborczej, po przeliczeniu 100 proc. głosów, centrolewicowe ugrupowanie premier Jacindy Ardern zdobyło poparcie 1,17 miliona z 2,38 miliona wyborców (49,1 procent), co przełożyło się na 64 mandaty. Konserwatywna Nowozelandzka Partia Narodowa uzyskała 26,8 procent głosów i 35 mandatów. Po 10 mandatów zdobyły libertariańska ACT New Zealand (8 procent głosów) i Partia Zielonych (7,6 procent). Swojego przedstawiciela w jednoizbowym parlamencie będzie mieć też Maori Party, reprezentująca rdzennych mieszkańców wysp, Maorysów.

Dzięki zdecydowanemu zwycięstwu Partia Pracy będzie mogła rządzić samodzielnie - po raz pierwszy odkąd w 1996 roku zmieniona została ordynacja wyborcza z większościowej na mieszaną. Premier Ardern nie wykluczyła jednak zaproszenia do rządu Zielonych. Dotychczasowy rząd był koalicją Partii Pracy, Zielonych i nacjonalistycznej New Zealand First, która tym razem nie dostała się do parlamentu.

Ardern: Nowa Zelandia pokazała, że nie tracimy zdolności dostrzegania innych punktów widzenia

- Żyjemy w coraz bardziej spolaryzowanym świecie. W miejscu, gdzie coraz więcej ludzi traci zdolność dostrzegania innych punktów widzenia. Mam nadzieję, że za sprawą tych wyborów Nowa Zelandia pokazała, że tacy nie jesteśmy - oświadczyła 40-letnia Ardern.

Zdaniem ekspertów, ale także politycznych oponentów szefowej rządu, wysokie zwycięstwo Partii Pracy to efekt pandemii. Dzięki zdecydowanym i ostrym działaniom rządowi Ardern dwukrotnie udało się niemal całkowicie przerwać transmisję wirusa. Łącznie na COVID-19 w całym kraju zmarło 25 osób.

W sobotę przy urnach Nowozelandczycy głosowali również w referendach na temat legalizacji eutanazji i rekreacyjnej marihuany. Wyniki tych głosowań zostaną ogłoszone 30 października.

Autor:tas, mjz/b,rzw

Źródło: PAP