TVN24 | Świat

Najnowszy sondaż przed wyborami w Niemczech

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu nadal prowadzi chadecka Unia CDU/CSU. Socjaldemokratyczna SPD w najnowszym sondażu wyprzedziła Zielonych, zajmując drugie miejsce. W badaniu preferencji kanclerskich prowadzi Olaf Scholz z SPD.

W sondażu przeprowadzonym dla telewizji RTL/ntv, SPD wyprzedziła partię Zielonych i znalazła się na drugim miejscu, ustępując jedynie o dwa punkty procentowe chadecji. Przewaga CDU/CSU nad socjaldemokratami była ostatni raz tak niewielka w marcu 2017 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Gdyby wybory federalne odbywały się obecnie, unia CDU/CSU mogłaby liczyć na 23 procent poparcia (w wyborach do Bundestagu w 2017 roku uzyskała 32,9 proc.), SPD - 21 proc. (20,5 proc.), Zieloni 19 proc. (8,9 proc.), liberalna FDP - 12 proc. (10,7 proc.), skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) - 10 procent (12,6 proc.), Partia Lewicy - 6 procent (9,2 proc.).

9 procent pytanych wybrałoby jedną z pozostałych partii (5,2 proc.).

Liczba osób niegłosujących i niezdecydowanych utrzymuje się na poziomie 26 procent. Oznacza to, że odsetek osób niegłosujących byłby wyższy niż w wyborach federalnych w 2017 roku, kiedy wyniósł 23,8 proc.

Kandydatura socjaldemokratów na prowadzeniu

Spośród kandydatów na kanclerza największe poparcie ma Olaf Scholz, który zyskuje w porównaniu z poprzednim tygodniem trzy punkty procentowe i z 29 procentami wyprzedza o 17 punktów procentowych kandydata chadeków na kanclerza Armina Lascheta (bez zmian 12 proc.). Kandydatka Zielonych Annalena Baerbock straciła jeden punkt procentowy i może liczyć na poparcie sięgające 15 procent.

Wybory do niemieckiego parlamentu, Bundestagu, odbędą się 26 września.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP