Niemcy tworzą wykaz bunkrów i schronów dla obywateli

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian
Niemcy. Dawny schron przy stacji metra w Kolonii
Niemcy. Dawny schron przy stacji metra w KoloniiArchiwum Reutera
wideo 2/3
Niemcy. Dawny schron przy stacji metra w KoloniiArchiwum Reutera

Niemcy przygotowują listę bunkrów i schronów, w których ludzie mogliby się schronić w razie ataku. Gotowe zestawienie będzie można znaleźć w aplikacji mobilnej, nie podano jednak kiedy pełny wykaz tych obiektów zostanie ukończony. Według stacji AFP, obecnie w istniejących w Niemczech bunkrach jest niespełna pół miliona miejsc.

Rzecznik niemieckiego MSW poinformował na konferencji prasowej, że "zostanie opracowany cyfrowy katalog wszystkich bunkrów, aby ludzie za pomocą telefonów mogli szybko je znaleźć", w poniedziałek podała agencja AFP. Na liście znajdą się stacje metra i parkingi, a także budynki państwowe i prywatne nieruchomości. Rzecznik resortu spraw wewnętrznych dodał, że inwentaryzacja "zajmie trochę czasu", jednak nie podał szczegółowego harmonogramu prac.

Niemcy będą mogli znaleźć listę schronów w aplikacji na telefon. Będą również zachęcani do tworzenia schronów w swoich domach poprzez przekształcanie piwnic i garaży, wskazał rzecznik MSW.

ZOBACZ TEŻ: Szwecja i Finlandia aktualizują wytyczne na czas wojny i kryzysu

"Ofensywa bunkrowa" w Niemczech

Dziennik "Bild" określił ten plan jako "ofensywę bunkrową" w kraju, w którym nasilają się niepokoje społeczne związane z potencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji. Według AFP Niemcy obecnie posiadają 579 bunkrów, z których większość pochodzi z czasów II wojny światowej i zimnej wojny. Mogą one pomieścić ok. 480 tys. osób. Liczba mieszkańców Niemiec to 83 mln, co oznacza, że według danych AFP w niemieckich bunkrach jest miejsce dla niewiele ponad pół procenta populacji.

Dawny bunkier (obecnie muzeum) w niemieckim OberhausenMarkus Matzel/ullstein bild via Getty Images

Organizacje zajmujące się obroną cywilną w Niemczech apelują o szybszą budowę schronów, w których nawet do 5 tysięcy osób mogłoby zostać zakwaterowanych w krótkim czasie. Od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny w Ukrainie w lutym 2022 r. władze niemieckie zaprzestały sprzedaży posiadanych przez siebie obiektów fortyfikacyjnych. Wcześniej, od 2005 r., państwo niemieckie sprzedało ponad 300 bunkrów.

ZOBACZ TEŻ: "Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: PAP, Reuters, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Markus Matzel/ullstein bild via Getty Images