Notatki do przemówień Hitlera sprzedane. Jedna z nich za kilkadziesiąt tysięcy euro

TVN24 | Świat

Autor:
mjz, kab
Źródło:
PAP, Reuters

Kartki z zapisanymi odręcznie notatkami do przemówień Adolfa Hitlera zostały w piątek sprzedane w monachijskim domu aukcyjnym. Zestaw notatek z wyrażeniem "problem żydowski" uzyskał cenę 34 tysięcy euro - poinformowała agencja Reutera.

Oprócz notatek przygotowanych do kilku przemówień pod młotek w domu aukcyjnym Hermann Historica trafiły też inne przedmioty związane z Hitlerem: naczynia z jego osobistego serwisu do herbaty oraz jego książki.

Najwięcej, 34 tysiące euro, zapłacono za dziewięciostronicowy rękopis Hitlera z wyrażeniem "problem żydowski", przygotowany na przemówienie skierowane do nowych oficerów wojskowych w 1939 roku. Notatki do przemówienia wygłoszonego w 1935 roku sprzedano za 12,5 tysiąca euro.

Przedmioty z aukcji mogą trafić w ręce neonazistów? "Wystarczą im kopie, tanie kopie"

Jak podała agencja AP, aukcja wywołała obawy, że przedmioty mogą trafić w ręce neonazistów. Dom aukcyjny bronił licytacji, twierdząc, że sprzedawane przedmioty mają znaczenie historyczne.

Bernhard Pacher, kierownik aukcji stwierdził, że przedmioty nie trafią w ręce neonazistów, mówiąc, że stać na nie tylko bogate muzea i "prywatnych kolekcjonerów". Jak dodał, neonaziści "nie potrzebują takich rzeczy".

- Wystarczą im kopie, tanie kopie - powiedział. - Nikt nie wydałby takich pieniędzy na stworzenie prywatnego ołtarza z pamiątkami po Hitlerze - stwierdził.

Autor:mjz, kab

Źródło: PAP, Reuters