Runie symbol kamorry. "Scampia wygrywa 3:0"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Wyburzanie trzech bloków mieszkalnych, które stały się symbolem przestępczości, handlu narkotykami i działalności grupy przestępczej kamorry rozpoczęło się w czwartek w Neapolu. W blokach zwanych "żaglami" nakręcono sceny głośnego serialu o tamtejszej mafii.

Budynki o modernistycznej architekturze zbudowano w dzielnicy Scampia w latach 60. i 70. XX wieku. Były wyrazem postępu, ale z czasem opanowane przez mafię i handlarzy narkotyków stały się symbolem neapolitańskiej mafii kamorry. Bloki zaczęły popadać w ruinę.

Charakterystyczny pejzaż tej części Neapolu znają widzowie ekranizacji powieści Roberto Saviano "Gomorra" na temat działalności i porachunków mafijnych klanów.

Mafijny symbol zniknie, powstanie osiedle "na miarę potrzeb obywateli"

By przywrócić temu miejscu dobre imię, władze miejskie postanowiły gruntownie zmienić architekturę całego osiedla. Lokatorzy zostali przeniesieni do nowych mieszkań, a w czwartek rozpoczęto wyburzanie bloków.

Wiele osób z sąsiednich domów owacją powitało moment, gdy buldożer zaczął burzyć pierwszy blok. Neapolitańczycy mówili, że czekali na tę chwilę od lat.

W ciągu 40 dni zburzonych zostanie 50 tysięcy metrów sześciennych "żagli". Burmistrz Neapolu Luigi de Magistris, który obserwował początek burzenia bloku powiedział, że "Scampia wygrywa z karmorrą 3:0".

W miejscu, gdzie stoją trzy domy, władze miasta obiecały zbudować osiedle "na miarę potrzeb obywateli".

Autor:ft/adso

Źródło: PAP