NATO ma przeznaczyć 50 milionów euro na bazę lotniczą w Albanii


Premier Albanii Edi Rama poinformował w sobotę, że NATO podjęło decyzję o zmodernizowaniu bazy albańskich sił powietrznych w pobliżu Tirany. Albania jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego od 2009 roku.

Rama napisał na Facebooku, że Rada Północnoatlantycka zdecydowała o zainwestowaniu 50 mln euro w modernizację bazy lotniczej w miejscowości Kucove, 80 km na południe od albańskiej stolicy.

Zmodernizowana baza ma służyć siłom zbrojnym Albanii, a także być wykorzystywana w operacjach NATO patrolowania przestrzeni powietrznej, działaniach logistycznych i ćwiczeniach. Premier poinformował również, że trwają rozmowy z przedstawicielami władz USA na temat dalszej modernizacji albańskiej infrastruktury związanej z lotnictwem.

Albańskie myśliwce Shenyang J-6 w bazie lotniczej KucoveWikipedia GNU Free Documentation License

Historyczna baza

Baza lotnicza w miejscowości Kucove znajduje się tam od dekad. Oddano ją do użytku w 1955 roku. W trakcie kryzysu, który wybuchł w Albanii w 1997 roku, przejęli ją rebelianci. Została wówczas mocno zniszczona, a jej naprawę rozpoczęto dopiero dwa lata później. W latach 2002-2004 odbywały się prace nad przystosowaniem jej do standardów NATO.

Albania zyskała międzynarodowe znaczenie w 1999 roku. Kraj ten służył wtedy jako jedna z najważniejszych baz operacyjnych NATO podczas konfliktu w Kosowie.

Baza lotnicza w miejscowości KucoveMapy Google, tvn24.pl

Autor: kz, momo//kg / Źródło: PAP, forgottenairfields, New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikiepdia (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP