Strzelanina, Senat USA odrzucił projekt, M-346 uziemione

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport
Na kampusie Uniwersytetu Nevady w Las Vegas padły strzały
Na kampusie Uniwersytetu Nevady w Las Vegas padły strzałyReuters
wideo 2/2
Na kampusie Uniwersytetu Nevady w Las Vegas padły strzałyReuters

Na terenie campusu uniwersyteckiego w Las Vegas doszło do strzelaniny. Amerykański Senat odrzucił projekt ustawy zawierającej 61 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy. W związku z niekontrolowaną usterką Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zdecydowało o wstrzymaniu lotów wszystkich M-346. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 7 grudnia.

1. Strzelanina na uczelni w Las Vegas

Szeryf Las Vegas powiedział w środę, że w strzelaninie na terenie kampusu uniwersyteckiego zginęły co najmniej trzy osoby, ale wszystkie okoliczności nie są jeszcze znane. Dodał że podejrzany o otwarcie ognia "został zlokalizowany i nie żyje".

Ogłoszono alarm. Studenci i profesorowie z 30-tysięcznego kampusu zabarykadowali się w klasach i pokojach w akademikach. W odpowiedzi na strzelaninę na kampusie Federalna Administracja Lotnicza wstrzymała wszystkie loty przylatujące na międzynarodowe lotnisko Harry'ego Reida. Uniwersytet znajduje się około 3 km na północ od lotniska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strzelanina na uczelni w Las Vegas

2. Pakiet wydatków na pomoc Ukrainie odrzucony przez Senat USA

Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości w Senacie, by był dalej procedowany. Przeciwko zagłosowali wszyscy republikanie z powodu nieuwzględnienia w pakiecie daleko idących zaostrzeń w polityce imigracyjnej.

Wcześniej do przyjęcia pakietu przekonywał prezydent USA Joe Biden. - Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - przekonywał. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Apel Bidena nie pomógł

3. Polityk PiS nowym członkiem zarządu NBP

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 roku powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego - podano na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta.

Artur Soboń to były wiceminister finansów, od 2015 roku zasiada w Sejmie. Ustawa o Narodowym Banku Polskim stanowi, że "członek zarządu NBP nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

4. Wstrzymane loty M-346

Wydział działań komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przekazał w środę, że nad terenem powiatu łukowskiego we wtorek, 5 grudnia, w godzinach przedpołudniowych doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu M-346 z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki, pilot bezpiecznie wylądował. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane - podało w środę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dowództwo o "sytuacji kryzysowej" w powietrzu. Wstrzymano loty M-346

5. Legia nie obroni tytułu

Niespodzianka w Kielcach. Tamtejsza Korona pokonała po dogrywce Legię Warszawa 2:1 w meczu 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski. Oznacza to, że warszawski klub nie obroni tytułu z poprzedniego sezonu.

Kiedy wydawało się, że o wszystkim zadecydują rzuty karne, piłkę meczową wykorzystał Martin Remacle - pojawił się na boisku w 104. minucie, a w minucie 120. huknął nie do obrony po doskonałym podaniu innego rezerwowego Dawida Błanika.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP, TVN24, Eurosport