Ważyła tyle co jabłko. W San Diego urodziło się najmniejsze dziecko na świecie. Już jest w domu

Świat


W szpitalu w San Diego przyszło na świat najmniejsze zdrowe dziecko w dziejach udokumentowanej medycyny - podało w środę kierownictwo szpitala położniczego Sharp Mary Birch. Dziewczynka w chwili narodzin ważyła 245 gramów i mierzyła 22,86 centymetra.

Dziecko urodziło się w grudniu 2018 roku, w 23. tygodniu ciąży. Po pięciu miesiącach, spędzonych na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej w szpitalu położniczym Sharp Mary Birch w San Diego (Kalifornia), dziewczynka została wypisana do domu.

Jak poinformował szpital w środowym oświadczeniu, dziecko w momencie wypisania ważyło 2,72 kilograma i mierzyło 40,64 centymetrów. Rodzice dziewczynki chcieli zachować imię i nazwisko córki w tajemnicy, więc na oddziale i w oświadczeniu nazywano ją Saybie.

Rekordzistka

Według Uniwersytetu Iowa, który gromadzi dane na ten temat w spisie najmniejszych noworodków (Tiniest Baby Registry), Saybie jest w tej chwili rekordzistką - najmniejszym w dniu narodzin dzieckiem na świecie.

Saybie urodziła się w szpitalu w San Diego Sharp Mary Birch

Saybie urodziła się w 23. tygodniu ciążySharp Mary Birch

Poprzedni "rekord" należał do urodzonej w Niemczech w 2015 roku dziewczynki, ważącej w dniu narodzin 252 gramy.

Jak duże jabłko

Saybie urodziła się przez cesarskie cięcie. Lekarze zdecydowali o przedwczesnym porodzie, gdy okazało się, że dziecko przestało przybierać na wadze, a życie matki było zagrożone - podaje szpital w oświadczeniu. Dziewczynka, mimo że ważyła tyle ile duże jabłko, nie miała właściwie żadnych typowych dla takich wcześniaków objawów: krwawienia śródczaszkowego, problemów z płucami i sercem.

Pielęgniarka pozuje do zdjęcia z SaybieSharp Mary Birch

Zobacz też: Walka o życie najmniejszego noworodka wcześniaka

Autor: jog//mro / Źródło: Sharp Mary Birch, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sharp Mary Birch