Pierwsze kolorowe zdjęcia z Marsa. Perseverance "tweetuje"

Źródło:
tvn24.pl
"Za kilka dni rozpocznie się główna praca łazika"
"Za kilka dni rozpocznie się główna praca łazika"TVN24
wideo 2/5
"Za kilka dni rozpocznie się główna praca łazika"TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała trzy nowe zdjęcia z powierzchni Marsa wykonane przez łazik Perseverance. "Otwarty horyzont, za którym jest tak wiele do odkrycia" – napisano pod jedną z fotografii zamieszczonych na oficjalnym profilu łazika na Twitterze. - Jest to nasz pierwszy kolorowy obraz z powierzchni Marsa – powiedziała Hallie Gengl z NASA.

Na piątkowej konferencji prasowej NASA pokazała nowe zdjęcie, ukazujące moment tuż przed lądowaniem amerykańskiego łazika planetarnego Perseverance na powierzchni Marsa. Fotografia ukazuje maszynę w locie na tle Czerwonej Planety.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- To jest nasz pierwszy kolorowy obraz z kamery frontowej Hazcam i nasz pierwszy kolorowy obraz z powierzchni Marsa – poinformowała Hallie Gengl z NASA. Kamery Hazcam są swego rodzaju "oczami" łazika. Ich zadaniem jest wypatrywanie przeszkód pod jego kołami.

Fotografia została opublikowana na koncie łazika Perseverance na Twitterze. "Moment, o którym mój zespół marzył od lat, teraz stał się rzeczywistością. Odważcie się robić wielkie rzeczy" – napisano.

"Otwarty horyzont, za którym jest tak wiele do odkrycia"

Dzień po historycznym lądowaniu Perseverance wysłał już na Ziemię kilka niesamowitych zdjęć z powierzchni Marsa. Jedno ukazuje bezkresną pustynię, w tle której rozciąga się marsjański horyzont. "Otwarty horyzont, za którym jest tak wiele do odkrycia. Nie mogę się już doczekać" – czytamy we wpisie.

Na innym zdjęciu, które łazik "opublikował" na Twitterze widać duże chropowate kamienie. "Uwielbiam skały. Spójrzcie na te tuż obok mojego koła. Czy są to skały wulkaniczne, czy może osadowe? Jaką historię skrywają? Nie mogę się doczekać, by się dowiedzieć" – napisano w tweecie.

Historyczne lądowanie

Łazik Perseverance (czyli wytrwałość) wylądował na Marsie w czwartek. To część misji NASA Mars 2020. Łazik został dostarczony na powierzchnię Marsa przez specjalną platformę lądującą, która na wysokości 21,3 metra wypuściła go na linach i łagodnie osadziła na gruncie marsjańskim.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Jestem bezpieczny na Marsie". Łazik Perseverance wylądował. Najważniejsze informacje o misji NASA

Łazik, który ma rozmiary samochodu i waży nieco ponad tonę, wylądował w kraterze uderzeniowym Jezero, który ma średnicę 49 km. Prawdopodobnie w dawnej historii Marsa znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody.

Naukowcy z NASA stawiają kilka celów naukowych dla misji Perseverance. Łazik poszukiwać będzie śladów organicznego życia, wykonywać pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu.

Zebrane próbki powrócą na Ziemię i pozwolą lepiej przygotować się do kolejnych misji. Ważne jest również, jak sprawdzą się zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach, także tych z udziałem ludzi.

Autorka/Autor:momo

Źródło: tvn24.pl