Misja NASA Crew-5 z rdzenną Amerykanką i rosyjską kosmonautką dotarła do ISS

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Kapsuła Crew Dragon z czteroosobową załogą misji NASA Crew-5 na pokładzie, zadokowała w czwartek bezpiecznie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W składzie zespołu, który ma rozpocząć na ISS pięciomiesięczną misję naukową, jest rdzenna Amerykanka Nicole Aunapu Mann oraz rosyjska kosmonautka Anna Kikina.

Należąca do SpaceX rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon wystartowała z centrum kosmicznego NASA na Florydzie w środę, a lot na ISS trwał 29 godzin. W czwartek kapsuła zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Załoga kapsuły składa się z dwóch amerykańskich astronautów NASA – dowódcą jest 45-letnia Nicole Aunapu Mann, która została pierwszą przedstawicielką rdzennych ludów Ameryki w kosmosie oraz 49-letniego pilota Josha Cassady'ego.

Misja NASA Crew-5 z rdzenną Amerykanką i rosyjską kosmonautką dotarła do ISSReuters

Mann, pułkownik Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i pilot myśliwca bojowego, jest także jednym z pierwszych 18 astronautów, wybranych do misji NASA Artemis, mającej na celu powrót ludzi na Księżyc pod koniec tej dekady.

Przeprowadzą ponad 200 eksperymentów na ISS

Zespół misji Crew-5 uzupełniają 59-letni japoński astronauta Koichi Wakata, weteran czterech lotów kosmicznych, oraz 38-letnia Rosjanka Anna Kikina, pierwsza od 20 lat kosmonautka z Rosji na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego.

Obecność Kikiny w amerykańskiej kapsule jest efektem porozumienia NASA z Roskosmosem, w ramach którego wcześniej Amerykanin Frank Rubio dotarł na ISS na pokładzie rosyjskiego Sojuza.

Do tej pory na ISS przebywało siedem osób - zespół Crew-4, składający się z trzech Amerykanów i włoskiego astronauty, a także dwóch Rosjan i astronauta NASA, którzy polecieli na orbitę rosyjskim Sojuzem w zeszłym miesiącu.

Astronauci Crew-4 prawdopodobnie wrócą na Ziemię w przyszłym tygodniu. Nowi członkowie załogi ISS mają przeprowadzić ponad 200 eksperymentów podczas swojej 150-dniowej misji, z których wiele koncentruje się na badaniach medycznych, począwszy od trójwymiarowego "biodrukowania" ludzkiej tkanki po badania bakterii hodowanych w mikrograwitacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości