Merkel w Moskwie z Putinem o Ukrainie


Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać w niedzielę w Moskwie na temat kryzysu na Ukrainie - zapowiedział w środę doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

- Sytuacja na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów rozmów z niemiecką kanclerz - poinformował Uszakow dziennikarzy.

Ze względu na konflikt z Rosją o Ukrainę większość przywódców krajów zachodnich nie weźmie udziału w obchodach Dnia Zwycięstwa 9 maja w Moskwie. Merkel przyjedzie do Moskwy dzień później. Razem z Putinem złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Defilada absencji

Uszakow powiedział, że uroczystościach z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej Moskwę w dniach 7-9 odwiedzi 27 szefów państw i rządów. Dotychczas Moskwa informowała, że na obchody Dnia Zwycięstwa 9 maja w stolicy Rosji przyjedzie 22 spośród 68 zaproszonych zagranicznych gości, w tym sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i szefowa UNESCO Irina Bokowa.

Doradca prezydenta wspomniał też, że Putin w piątek, 8 maja, przeprowadzi rozmowy w Moskwie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Zaznaczył, że podczas wizyty chińskiego prezydenta planowane jest podpisanie wielu umów.

Chiński przywódca ma być obecny 9 maja na paradzie wojskowej na Placu Czerwonym.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: