Kanclerz Niemiec Angela Merkel weźmie udział w jubileuszu kierowanego obecnie przez Erikę Steinbach Związku Wypędzonych (BdV).
Uroczystości związane z obchodami 50. rocznicy powstania Związku mają się odbyć 22 października.
- Rzeczywiście, taki termin jest przewidziany w kalendarzu pani kanclerz. Tak jak jej poprzednicy, przy okazji szczególnych i ważnych imprez BdV, pani kanclerz federalna weźmie udział i zabierze głos podczas tego spotkania - wyjaśnił zastępca rzecznika rządu Thomas Steg. Dodał, że zarówno Gerhard Schroeder, jak i Helmut Kohl przemawiali podczas imprez Związku, a Merkel kontynuuje jedynie działalność swoich poprzedników.
Rzecznik zastrzegł, że przemowa pani kanclerz "nie jest jeszcze napisana". Wyjaśnił, że kanclerz wyrazi zapewne uznanie dla działalności ziomkostw, która "przyczynia się do pojednania" oraz zaapeluje o kontynuowanie pracy służącej pojednaniu z narodami środkowoeuropejskimi.
Steg spodziewa się ponadto, że Merkel "jasno" opowie się za powstaniem ustalonego w umowie koalicyjnej z jesieni 2005 roku "widocznego znaku pamięci", który ma przypominać i ostrzegać przed wypędzeniami. Jak podkreślił Steg, Merkel popiera osobiście oraz jako szefowa rządu ten projekt. - Wspólnie ze Związkiem Wypędzonych staramy się o to, by zrealizować ten projekt i chcemy, aby ten znak powstał tutaj, w Berlinie - zaznaczył rzecznik.
Związek Wypędzonych powstał 27 października 1957 roku. Składa się z 21 ziomkostw nawiązujących do terenów, które w przeszłości należały do Niemiec lub miały silne mniejszości niemieckie, oraz 16 organizacji landowych, a także organizacji kobiecych, sportowych i młodzieżowych. Od roku 1998 pracami BdV kieruje działaczka CDU Steinbach. Działania Centrum i jej szefowej w Polsce były wielokrotnie krytykowane.
Źródło: PAP