TVN24 | Świat

Tajemnicze zaginięcie 43 studentów. Zatrzymany były meksykański prokurator generalny Jesus Murillo

TVN24 | Świat

Autor:
js//now
Źródło:
PAP

Były meksykański prokurator generalny Jesus Murillo został zatrzymany w związku z zarzutem niewłaściwego prowadzenia śledztwa w sprawie zniknięcia 43 studentów w 2014 roku - poinformowała prokuratora federalna. Zatrzymanie Murillo nastąpiło dzień po tym, jak wysoki rangą urzędnik meksykański, aktywista praw człowieka Alejandro Encinas przedstawił wyniki społecznego śledztwa i nazwał zaginięcie studentów zbrodnią popełnioną przez państwo.

Jesus Murillo pełnił funkcję prokuratora generalnego od 2012 do 2015 roku i prowadził w tym czasie śledztwo, które miało wyjaśnić sprawę zaginięcia studentów Szkoły Pedagogicznej z 26 września 2014 roku podczas akcji protestacyjnej w mieście Iguala w południowym meksykańskim stanie Guerrero.

Zatrzymanie Murillo nastąpiło dzień po tym, jak wysoki rangą urzędnik meksykański, aktywista praw człowieka Alejandro Encinas przedstawił wyniki społecznego śledztwa i nazwał zniknięcie studentów zbrodnią popełnioną przez państwo. Podejrzewa on, że policja przekazała protestujących studentów z pomocą wojska gangowi Guerreros Unidos, który miał ich skrycie zamordować i spalić zwłoki.

Encinas powiedział również, że urzędnicy poprzedniej administracji prezydenckiej, w tym prokurator generalny, w celach politycznych i osobistych, ukrywali i tuszowali zbrodnię.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości