Media: mieszkańcy Dagestanu protestowali przeciw mobilizacji, policja użyła broni

Źródło:
PAP, currenttime.tv, tvn24.pl

Mieszkańcy wsi Endirej w Dagestanie wyszli na ulice przeciwko mobilizacji na wojnę z Ukrainą - poinformował rosyjski niezależny portal Meduza, powołując się na doniesienia lokalnych mediów. Położony na Kaukazie Północnym Dagestan znajduje się w czołówce republik, z których wysyłano żołnierzy w pierwszych tygodniach inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

Powołując się na doniesienia lokalnych mediów, Meduza podała, że wezwania w wiosce otrzymało 110 mężczyzn, niektórzy z nich niedawno wrócili z wojska. Niezadowoleni mieszkańcy wsi rozpoczęli protest w obronie zmobilizowanych synów, braci i mężów. Protestujący zablokowali trasę samochodową Chasawjurt-Machaczkała. Policja, strzelając w powietrze, próbowała rozpędzić demonstrujących. Lokalne media nie podały, czy doszło do zatrzymań i czy ktoś został poszkodowany.

Dagestański aktywista Rusłan Magomedow (posługujący się w sieciach społecznościowych pseudonimem Rusłan Achalczi) opublikował na Twitterze nagranie z protestu. "Policja strzela w powietrze, wypychając protestujących z drogi" - przekazał.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Sąsiadujący z Czeczenią Dagestan to jeden z najbiedniejszych regionów Federacji Rosyjskiej, o wysokim bezrobociu. Właśnie z tego regionu, jak i innych peryferyjnych republik Federacji Rosyjskiej z dominującą ludnością niesłowiańską, pochodziła znaczna część żołnierzy wysyłanych na wojnę przeciwko Ukrainie w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji.

Niezależne media zwracały uwagę, że wśród żołnierzy rosyjskich zabitych na wojnie najwięcej pochodziło właśnie z Dagestanu.

Po ogłoszeniu we wrześniu mobilizacji w Rosji media niezależne opublikowały rozkazy komendantów wojskowych różnych regionów, z których wynika, że m.in. w Dagestanie wszyscy żołnierze rezerwy, którzy nie otrzymali jeszcze wezwania do wojska, nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania bez zgody wojskowej komisji uzupełnień. 

Portal telewizji Cuttent Time, tworzonej przez Radio Swoboda i rozgłośnię Głos Ameryki, przypomniał, że w Dagestanie już wcześniej doszło do protestów przeciwko mobilizacji. 22 września, w rejonie babajurtowskim, na północy kraju, protestujący również zablokowali drogę samochodową.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP, currenttime.tv, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: meduza.io

Tagi:
Raporty: